Ogrzewanie domu – rób to z głową

Ogrzewanie mieszkania rób to z głową Drutex Kamień Pomorski

Mroźna zima to wyjątkowo trudna pora roku. Kiedy za oknami w Świnoujściu, Wolinie, Międzyzdrojach czy innych okolicznych miast hula wiatr, panuje siarczysty mróz i pada gęsty śnieg, z największą przyjemnością chowamy się w domu i rozkoszujemy przyjemnym ciepłem. Jednak, by za ogrzewanie domu nie zapłacić koszmarnie wysokiej ceny warto przestrzegać kilku zasad:

Zadbaj o szczelne okna

Jeśli okna w twoim domu są już stare i wysłużone, mogą być już nieszczelne i wpuszczać do środka zimne powietrze. Choć okna można tymczasowo uszczelniać, to jednak jest to rozwiązanie tymczasowe i z reguły mało skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie nowych okien, i choć to może być kosztowne rozwiązanie, to jednak szybko zacznie zwracać się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Montaż okien możliwy jest przez cały rok, także zimą, więc nie warto zwlekać.

Dopasuj temperaturę do rodzaju pomieszczenia oraz aktywności domowników

Nie każde pomieszczenie w domu wymaga intensywnego ogrzewania. Najcieplej powinno być w łazience, a najchłodniej w pomieszczeniach najrzadziej używanych. Również w kuchni można śmiało przykręcić grzejniki, ze względu na to, że podczas przygotowywania ciepłych posiłków temperatura znacząco się podniesie. Nocą w sypialni powinno być o kilka stopni chłodniej, nie wpłynie to negatywnie na nasz komfort, wręcz przeciwnie, nasz sen zyska na jakości. Warto pamiętać by wychodząc z domu na dłuższy czas, np. do szkoły czy pracy, a także na dłuższy wyjazd, przykręcać ogrzewanie, jednak należy pamiętać aby zbytnio nie wychładzać wnętrza, bowiem na późniejsze dogrzanie zużyjemy zbyt dużo energii.

Korzystaj z naturalnego źródła ciepła

Oczywiście mowa tu o słońcu. Kiedy tylko wyjrzy zza chmur warto odsłonić okna i pozwalać wpadać światłu do środka. Energia słoneczna może przyczynić się do podniesienia temperatury w domu i to całkowicie za darmo.

Odsłoń grzejniki

Zasłonięte przez zasłony lub meble muszą nagrzać się do dużo wyższej temperatury, by dostarczyć taką samą ilość ciepła, niż gdyby były odsłonięte. Warto również za grzejnikiem zamontować ekran z folii aluminiowej. Będzie on odbijać promieniowanie cieplne kierując je do wnętrza pomieszczenia oraz ograniczać ucieczkę ciepła przez ścianę.

Wietrz z głową

Wietrzenie pomieszczeń to konieczność, bez względu na porę roku. Niewystarczająca wymiana zużytego powietrza prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Ma to negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasz dom. Jednak zimą wietrzenie należy przeprowadzać w pewien konkretny sposób, który zapobiegnie nadmiernej ucieczce ciepła. Jak to zrobić? Najpierw należy zakręcić grzejniki, następnie otwieramy okna na całą szerokość i wietrzymy przez kilka minut. Później zamykamy okna, znów odkręcamy grzejniki i gotowe. W ten prosty sposób zapewnimy sobie dostawę świeżego powietrza bez nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.

Ubieraj się cieplej

Warto założyć na siebie grubszy sweter, a stopy wsunąć w ciepłe bamboszki. Dzięki temu możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywamy, a to przełoży się na zauważalne oszczędności.