Pytania i odpowiedzi

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli jednak nie są one wyczerpujące prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego na dole strony.

Mycie okien w miesiącach zimowych nie jest polecane, ale jest możliwe. Jeśli więc musisz wyczyścić brudną szybę w pokoju, chociaż za oknem panuje siarczysty mróz, przeczytaj, jak zrobić to prawidłowo, by… nie uszkodzić okna.   

Czy mycie okien zimą to dobry pomysł?

Okien nie poleca się myć zimą, ale wiadomo – czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli to zrobić mimo mroźnej aury za oknem. Szczególnie, że o tej porze roku okna wyjątkowo się brudzą – nie tylko od deszczu czy brudnego śniegu, ale też smogu.  Dlaczego czas od grudnia do końca marca to kiepski pomysł na takie czyszczenie? Przede wszystkim ze względu na możliwość uszkodzenia okna. Mokre może szybko zamarznąć, a przez to pęknąć i doprowadzić do uszkodzenia uszczelek.  Druga kwestia to rachunki za prąd: mycie okien, a więc ich otwieranie, wychładza mieszkanie, co powoduje konieczność podkręcenia ogrzewania. Dodatkowo ryzykujemy przeziębieniem, jeśli przebywamy przy otwartym oknie w zimny dzień. Dlatego do wykonania tej czynności należy się ciepło ubrać.  

Myjemy okna zimą – najważniejsze zasady

Jeśli nie chcemy czekać do wiosny i zamierzamy wyczyścić okna na zewnątrz w zimowy dzień, powinniśmy przestrzegać kilku poniższych zasad:
  1. Wybierzmy odpowiednią pogodę. Warto poczekać na dzień, który jest suchy, a temperatura sięga powyżej zera – to minimalizuje ryzyko uszkodzenia okna. Zdecydowanie odradza się natomiast mycie okien przy (szczególnie dużych) mrozach, a także w dni, gdy świeci słońce. Promienie słoneczne bowiem szybko wysuszają wodę na szybach, powodując nieestetyczne smugi. 
  2. Ubierzmy się jak do wyjścia na dwór. Wskazane są wodoodporne i ocieplane rękawiczki, czapka, szalik i kurtka.
  3. Nie używajmy do mycia ciepłej wody. Dlaczego? Taka woda dużo szybciej zamarza (efekt Mpemby), a przy tym zetknięcie szyby z gorącym płynem powoduje gwałtowną zmianę jej temperatury, co może zakończyć się pęknięciem. Woda do czyszczenia okien zimą powinna więc być letnia lub wręcz zimna.

Jak myć okna zimą?

Musimy przygotować sobie dobrą myjkę lub gąbkę do czyszczenia, ściągaczkę do szyb z miękką gumą (dobra będzie taka, jakiej używamy zimą do oczyszczania zamarzniętych szyb w samochodzie), a do tego coś do polerowania na koniec: może to być ściereczka z mikrofibry, papierowy ręcznik, stara gazeta lub zwinięte w kulkę nylonowe rajstopy.  Potrzebny też będzie odpowiedni środek do czyszczenia. Co wybrać? Podstawą jest to, by detergent zawierał w sobie alkohol, który nie dopuści do zamarzania wody. Oto polecane możliwości:
  • dowolny środek do mycia okien na bazie alkoholu,
  • płyn do spryskiwaczy przeznaczony na duże mrozy (kupimy w supermarketach i sklepach z akcesoriami do samochodów),
  • domowy detergent z dodatkiem spirytusu – może to być woda zmieszana z sokiem z cytryny i spirytusem lub ocet ze spirytusem, płynem do mycia naczyń i płynem do czyszczenia szyb. 
Warto na koniec dodać, że istnieje sposób na to, by na szybach nie osadzał się kurz i nie pojawiały się smugi po deszczu. Wystarczy dodać do wody odrobinę płynu do zmiękczania tkanin lub gliceryny i przetrzeć okno.

Podczas projektowania domu warto już przyjść do jednego z naszych salonów by poznać kilka rozwiązań, które mogą się przydać takich jak: ciepły parapet, okna i drzwi balkonowe typu HS, poznać zalety rolet nadstawnych czy też rolet z napędem elektrycznym do których wymagane jest podciągnięcie prądu. Również istotne jest przy roletach by zaplanować miejsce na włącznik zamykania/otwierania rolet.

Regulację okien wykonywana jest od razu po montażu. W przypadku konieczności regulacji w zakresie gwarancji wykonujemy ją na życzenie Klienta.

Tak oczywiście. Wykonujemy montaże okien. Dostarczamy okna do Klienta, jak również można odebrać okna z naszego magazynu.