Jak wybrać dobre okna garażowe?

W praktycznie każdym domu wolnostojącym znajduje się garaż. Jest to miejsce służące do różnych celów, nie tylko parkowania samochodu. Dlatego warto zaplanować w nim montaż okna. Tylko jakie sprawdzi się najlepiej? 

 

Czy okno w garażu jest w ogóle potrzebne?

Wszystko zależy od przeznaczenia naszego garażu. Jeśli planujemy wyłącznie parkować w nim samochód, może się okazać, że będzie zbędne. Wówczas jedyną ich funkcją będzie ewentualne wywietrzenie spalin

W dzisiejszych czasach jednak garaż spełnia szereg innych zadań, będąc niejako przedłużeniem domu. To w nim majsterkujemy, trzymamy różne sprzęty, segregujemy śmieci przed wyrzuceniem ich do kontenera czy gromadzimy rozmaite bibeloty, na które brakuje miejsca w salonie czy pokojach. Wówczas w pomieszczeniu garażowym przyda nam się dodatkowe źródło światła oraz dostęp do świeżego powietrza. Takie okno zminimalizuje także zużycie prądu, które moglibyśmy tracić na włączanie oświetlenia!

 

Jakie okno garażowe wybrać?

Dobre okna powinny spełniać podstawowe funkcje w zależności od przeznaczenia. Te, które montuje się w garażu, muszą przede wszystkim być bezpieczne, to znaczy odporne na ewentualne włamanie. Dlaczego? Dlatego że złodzieje często dostają się do domu właśnie przez okna usytuowane z daleka od miejsc, gdzie najczęściej w domu przebywamy. 

Okna w garażu powinny mieć więc klasę odporności WK1, WK2 lub WK3. Oznacza to, że okna zawierają okucia antywyważeniowe – im wyższy numer, tym trudniej je sforsować, ale rośnie także cena. Oto czym się różnią:

  • W1 – chroni przed wyważeniem siłą własną, na przykład jeśli złodziej chciałby okno kopnąć;
  • W2 – poza powyższym chroni też przed wyważeniem przy użyciu narzędzi, na przykład obcęgów i śrubokręta;
  • W3 – zawiera cechy poprzednich klas, a dodatkowo takie okno nie daje się wyważyć przy pomocy łomu. 

Abyśmy czuli się w domu bezpiecznie, okno garażowe możemy też wyposażonyć w szybę antywłamaniową. Może ona być wykonana ze szkła zbrojonego, hartowanego bądź warstwowego. Istnieje także możliwość naklejenia na szybę folii antywłamaniowej. Jej zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie szyby oraz utrzymanie kawałków szkła w jednym miejscu w przypadku rozbicia okna. 

Warto też zainwestować w klamki z kluczykiem i czujniki kontraktronu w ramie okna. 

Jeśli chodzi o sposób otwierania, to najlepiej jest zdecydować się na jedną z poniższych opcji:

  1. Okna uchylne o jednym skrzydle – będzie je można uchylić, wpuszczając do środka powietrze, a jednocześnie będą bezpieczne.
  2. Okna nieotwieralne – również bezpieczne, jednak nie dają możliwości wietrzenia pomieszczenia, co może być problematyczne, jeśli chcemy w środku na przykład majsterkować. Latem możemy oczywiście otworzyć drzwi do garażu, ale zimą będzie to już mało wygodne i ekonomiczne. 

Warto też postawić na okna energooszczędne. Dzięki nim nie będzie nam uciekać ciepło z budynku – stworzymy równowagę pomiędzy optymalnym oświetleniem garażu a jego zbytnim wychłodzeniem. Jeśli kupujemy okna energooszczędne, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Powinien być jak najniższy i nie przekraczać 1,1 W/(m2·K).