Okna gospodarcze – ceny, wymiary, parametry techniczne 

Okna gospodarcze to szczególny rodzaj okien, które montuje się we wnętrzach nieogrzewanych i niezamieszkanych. Na rynku stolarki otworowej znajdziemy kilka rodzajów okien gospodarczych – mogą mieć one różne sposoby otwierania, wymiary, ilość szyb, a przez to także rozmaite ceny. Sprawdź! 

 

Okna gospodarcze, czyli co?

Okna gospodarcze nazywane są także inwentarskimi, piwnicznymi lub garażowymi. Montuje się je bowiem w pomieszczeniach nieogrzewanych i niezamieszkanych przez człowieka: w piwnicach, garażach, kotłowniach, spiżarniach, nieużytkowych poddaszach, pralniach, a nawet w halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach, oborach, kurnikach czy stajniach.

Okna gospodarcze cechują się:

  • słabą izolacyjnością cieplną i dźwiękową,
  • niską ceną (dostaniemy je już od 100 zł, zwykle kosztują 200-400 zł, ale cena zależy od ich wielkości, sposobu otwierania i parametrów),
  • brakiem zabezpieczeń antywłamaniowych,
  • brakiem wkładek termicznych,
  • małą ilością komór – zwykle składają się z dwóch szyb z ramką, ale mogą składać się także tylko z jednej szyby.

 

Na jakie okna gospodarcze się zdecydować?

Jeśli kupujemy okna gospodarcze do domu, możemy dopasować je do ogólnej stylistyki budynku, a nawet sprawić, by wyglądem nie odbiegały zbytnio od innych przeszkleń. Okna inwentarskie zazwyczaj otwierają się uchylnie, ale mogą być także stałe, czyli nieotwieralne. 

Zazwyczaj wykonywane są z PCV, okna gospodarskie drewniane są raczej rzadkością. Co ciekawe, można także zakupić ten typ okien w wersji metalowej – nadaje się np. do pomieszczeń, w których przechowuje się węgiel. 

Które wybrać? To zależy od przeznaczenia danego wnętrza. Generalnie klientom decydującym się na okna gospodarskie zależy na niskiej cenie przeszkleń, wybierają więc modele niedrogie. Z tego powodu okna gospodarskie PCV są najczęstszym wyborem. 

Warto dodać, że okna gospodarskie mogą być pomalowane na dowolny kolor. Wcale nie muszą być białe. Z łatwością dopasujemy je więc do pozostałych okien elewacyjnych w domu.

 

Izolacja a okna gospodarcze

Ciekawostką jest, że nie ma konkretnych wymagań co do parametrów technicznych okien gospodarskich. Najnowsze przepisy, czyli Warunki Techniczne 2021, określają, że przeszklenia, które są montowane w niezamieszkałych wnętrzach, mogą mieć niższą izolację cieplną od okien przeznaczonych do wnętrz, w których mieszkają ludzie. 

Konkretniej mówiąc, pomieszczenia ogrzewane o temperaturze nie mniejszej niż 16˚C muszą być wyposażone w okna o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,9 W/(m2.K) (do końca 2020 r. – 1,1). Oznacza to, że okna gospodarcze mogą mieć wyższy współczynnik U.

 

Wymiary okien gospodarczych 

 60 × 40, 80 × 50 i 80 × 60 cm to najczęstsze wymiary okien gospodarczych. Nie oznacza to jednak, że jedyne. Inne możliwe to na przykład:

  • 80 × 80 cm,
  • 90 × 60 cm,
  • 90 × 100 cm,
  • 100 × 80 cm,
  • 110 × 80 cm,
  • 100 x 50 cm,
  • 120 x 80 cm,
  • 800 × 800 cm.

Jaki wymiar wybrać? To zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Zazwyczaj w miejscach takich jak spiżarnia czy piwnica montuje się nieduże okienka. 

Możemy także zamówić okna gospodarcze na wymiar. Wówczas dopasujemy je idealnie do otworów na szybę. 

Warto dodać, że przy rozważaniu zakupu okien na wymiar warto skorzystać z pomocnych narzędzi takich jak okna-konfigurator. Dzięki niemu sprawdzimy, ile przyjdzie nam zapłacić za konkretne przeszklenie.