Żółte ramy okien plastikowych – jak je wyczyścić?

Białe okna z czasem pokrywają się żółtymi plamami. Jeśli stają się nieestetyczne, nie trzeba ich wymieniać. Takie zażółcenia można zmyć odpowiednimi środkami. Jakimi?

Białe okna żółkną – dlaczego?

Na rynku stolarki okiennej od lat najtańsze są okna plastikowe w kolorze białym. Ich uniwersalność i niska cena sprawiają, że są najczęściej kupowane przez Polaków. Niestety, mają swoje wady. Jeśli niedostatecznie często je myjemy, z czasem pokrywają się żółtymi plamami.

Nie tylko nieregularne czyszczenie powoduje żółknięcie ram okiennych. Biel niszczy też kurz, dym i warunki atmosferyczne takie jak nadmierne nasłonecznienie oraz opady. 

Na szczęście pożółkłe ramy nie oznaczają, że okno trzeba wymienić. Możemy je skutecznie wyczyścić. 

 

Jak umyć pożółkłe ramy okienne?

Jeśli chcemy, aby białe plastikowe okna wyglądały nieskazitelnie i dobrze komponowały się z białymi firankami, musimy o nie dbać. Oznacza to przede wszystkim ich dokładne czyszczenie. Oto jak to robić.

Najprościej jest spróbować wlać do wody odrobinę płynu do mycia naczyń i przetrzeć ramę szmatką. Jeśli to nie pomaga, możemy spróbować wymieszać 1,5 szklanki wody z 2 łyżkami soku z cytryny, łyżeczką płynu do naczyń i ⅓ szklanki octu. Taka domowa mieszanka doczyści mniej uporczywe plamy. Przetrzyjmy nią ramy miękką ściereczką z mikrofibry.

A co jeśli to nie pomaga? Na pomoc przychodzi kuchenny środek czyszcząco-wybielający, czyli soda. Dodajmy do niej odrobinę soku z cytryny i ocet. Gęstą papkę nałóżmy na plamy. Po krótkiej chwili mieszankę trzeba zmyć, by nie zniszczyła ramy. Wystarczy użyć do tego szmatki z ciepłą wodą.

Możemy także zakupić w sklepie gotowy produkt do mycia plastikowych okien. Takie środki są na tyle delikatne, ale i skuteczne, że na pewno pomogą nam zmyć zabrudzenia z białych ram.

 

Ważne zasady mycia okien

Na końcu przypomnijmy, o czym trzeba pamiętać podczas mycia okien. Niezastosowanie się do tych zasad może sprawić, że okno zostanie zarysowane lub zmatowione, na zawsze tracąc swój blask. 

  1. Okien nie wolno myć twardymi zmywakami ani szczotkami.
  2. Nie można ich szorować. 
  3. Nie wolno stosować do mycia okien środków żrących.
  4. Stosowanie wybielających mleczek czyszczących musi być przeprowadzone z rozwagą, by nie zniszczyły ramy.

Pamiętajmy, że takie zarysowane okno nie tylko nieładnie wygląda, ale też sprawia sporo problemów. W szczelinach ramy zbiera się bowiem brud, który trudno jest wyczyścić.