Szyby zespolone w oknach – cena i właściwości 

Szyby zespolone są obecnie praktycznie nieodłączną częścią okien. Zapewniają im odpowiednie parametry związane z termoizolacją czy dźwiękoszczelnością. Jakie mogą być szyby w oknach zespolonych? Ile kosztują takie pakiety szyb? 

 

Szyby zespolone – czym są?

Szyby zespolone w oknach to scalone ze sobą dwie lub więcej tafle szkła, które są oddzielone ramką dystansową, a pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń z gazem, zazwyczaj argonem. 

Szkło wykorzystywane do ich produkcji to szyby float, które mają doskonale płaską powierzchnię i przepuszczają światło bez zniekształceń. Dzięki temu, nawet jeśli zastosuje się kilka warstw szkła, szyba nie ogranicza widoczności. Można również skorzystać w nich ze szkła termofloat, które charakteryzuje się tym, że ma powłokę niskoemisyjną odbijającą ciepło z wnętrza pomieszczeń domu. 

 

Szyby zespolone – największe zalety 

Ogromną zaletą szyb zespolonych w oknach jest skuteczna izolacja termiczna. Dzięki zastosowaniu pakietu szyb ciepło nie ulatnia się z budynku, co pozwala utrzymać w środku optymalną temperaturę i ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem w miesiącach jesienno-zimowych. 

Jednak to, czy okno będzie faktycznie dobrze trzymać ciepło, zależy od wielu elementów. Istotne jest przede wszystkim to, ile w oknie jest komór i jakie są ich szerokości. Im więcej komór i im szersze przestrzenie międzyszybowe, tym lepiej. 

Zazwyczaj mamy do wyboru następujące opcje:

  • szyba zespolona jednokomorowa (dwie szyby i jedna komora);
  • szyba zespolona dwukomorowa (trzy szyby i dwie komory);
  • szyba zespolona trzykomorowa (cztery szyby i trzy komory).

Na to, czy okno będzie wykazywało dobre parametry termoizolacyjne, wpływa również mieszanka powietrza i gazów, która znajduje się w przestrzeniach pomiędzy taflami, jak również to, z czego wykonana jest przekładka termoizolacyjna. 

Odpowiednia konstrukcja szyb zespolonych pozwala także uzyskać efekt dźwiękoszczelny. Taki efekt osiąga się za sprawą m.in. wpuszczenia między szyby gazu tak zwanego ciężkiego (takiego jak SF6), zastosowania szkła laminowanego odpowiednią żywicą lub szyb warstwowych o grubości około 9 mm sklejonych folią PVB.

Inna ważna funkcja szyb zespolonych – przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i rodzaju tafli – to funkcja antywłamaniowa bądź samoczyszcząca. 

Cena okien zespolonych

Ile kosztują okna zespolone? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: na pewno więcej niż standardowe. O ile? To zależy od pakietu szybowego. Podczas gdy zwyczajne okna PCV kosztują średnio około 20-45 zł/m2, cena okien zespolonych to mniej więcej 60-200 zł/m2.

Taki wydatek się jednak długoterminowo opłaca – okna to bowiem decyzja na lata, dlatego powinny być szczelne i solidne, a takie są właśnie okna zespolone. Trzeba również pamiętać, że szyby stanowią znaczną część powierzchni okna (bywa że nawet 90%!), dlatego to właśnie od nich zależą w dużej mierze właściwości użytkowe i eksploatacyjne całej konstrukcji. 

Chcącym sprawdzić, ile będą kosztować ich wymarzone okna, polecamy okna-konfigurator. To proste i intuicyjne narzędzie do szacowania cen konkretnych przeszkle