Szyby przeciwsłoneczne – większy komfort mieszkania

Szyby przeciwsłoneczne większy komfort mieszkania - okna Drutex Świnoujście

We współczesnej architekturze szkło stosuje się na niespotykaną dotąd skalę. Ogromne przeszklenia coraz częściej możemy spotkać nie tylko w nowoczesnych biurowcach, ale też w prywatnych domach. Wyglądają imponująco, oraz sprawiają, że pomieszczenia przepełnia światło. Ma to niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie.

Jednak duże przeszklenia mogą doprowadzać do przegrzewania się pomieszczeń, a wysoki stopień przezroczystości szkła sprawia, że do wnętrz dostaje się więcej promieniowania UV mającego negatywny wpływ na barwy ścian czy mebli. Problem ten jest szczególnie poważny, jeśli największe przeszklenia w domu usytuowano od strony południowej. Latem, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, pomieszczenia mogą nagrzewać się do nieznośnej temperatury powodując dyskomfort domowników, a także przyczyniać się do wzrostu zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej przez klimatyzację mechaniczną. Rozwiązaniem mogą być rolety lub żaluzje, jednak ich wadą jest ograniczenie widoczności, oraz znaczne zaciemnienie pomieszczeń.

Szyby przeciwsłoneczne

Jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach, ale chcemy uniknąć niedogodności z nimi związanych, oraz nie rezygnować z możliwości podziwiania widoków przez okno, warto rozważyć montaż okien wyposażonych w szyby przeciwsłoneczne. W naszym konfiguratorze okien online znajdą Państwo dwa rodzaje szyb przeciwsłonecznych:

  • Antisol (szkło absorpcyjne) jest to szkło float barwione w masie, w procesie wytopu w hucie. Szkło tego typu może być barwione na kolor niebieski, zielony, brązowy i grafitowy. Zastosowane barwniki tłumią i pochłaniają promieniowanie cieplne. Poprzez zjawisko absorpcji szkło mocno się nagrzewa, pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego i następnie rozprasza je, kierując na zewnątrz. Ponadto zastosowanie barwionego szkła znacząco wpływa na wygląd budynku z zewnątrz podnosząc jego atrakcyjność, a także działając jak kolorowy filtr wpływa na wygląd wnętrza.
  • Szyby refleksyjne również zrobiono ze szkła float, które poddane jest obróbce polegającej na napyleniu warstwy tlenków metali. Powłoka ta może być nanoszona zarówno na szkło bezbarwne, jak i na szkło barwione w masie. Warstwa refleksyjna działa niczym lustro i odbija część promieniowania słonecznego. Zastosowanie szkła tego typu nie tylko chroni przed przegrzewaniem się pomieszczeń, ale też ogranicza wypromieniowanie ciepła zimą. Warstwę refleksyjną wykorzystuje się także do zapewnienia większej prywatności. Dzięki efektowi pół-lustrzanemu ogranicza widoczność z zewnątrz, utrudniając obserwację tego, co się dzieje w środku. Nie bez znaczenia jest również ogromny wpływ szyb refleksyjnych na wygląd budynku. Lustrzany efekt wykorzystuje się do podnoszenia jego walorów estetycznych.

Szyby refleksyjne i absorpcyjne można obejrzeć osobiście odwiedzając nasz salon w Kamieniu Pomorskim. Tam również obecni są eksperci, którzy odpowiedzą na nurtujące nas pytania. Pomogą nam również dokonać odpowiedniego wyboru okien i szyb firmy Drutex.