Szprosy w oknach

Czy warto inwestować w okna z podziałami?

Szprosy, czyli podziały w oknach kiedyś stanowiły ich obowiązkowy element. Pojawiały się na szybach miejskich kamienic oraz w wiejskich oknach z okiennicami. Następnie na długo niemalże całkowicie zniknęły z rynku. Dzisiaj dla jednych stanowią synonim elegancji, szyku i estetyki, a dla drugich są zbytecznym i mało funkcjonalnym ekstrawaganckim dodatkiem. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem wyglądu własnych okien, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy, czym są szprosy i zaprezentujemy ich wady oraz zalety. Koniecznie sprawdź ofertę marki Drutex!

 

Czym są okienne szprosy?

Szprosy inaczej nazywane są szczeblinami. To linie, których zadaniem jest podział okien na mniejsze części. Są mocno charakterystyczne dla stylu dworkowego lub domów w klasycznej konstrukcji z dużymi przeszkleniami. Dzięki obecnie powracającej modzie na podziały szyb, często znajdziemy je również w konstrukcjach o charakterze nowoczesnym.

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie wyglądu szprosów do estetyki elewacji oraz samej konstrukcji budynku. Występują w wersji szerokiej oraz wąskiej, prostej i frezowanej, a nawet giętej w łuki lub koła. W zależności od gustu inwestora łączy się je pod różnymi kątami, promieniście lub wieloramiennie. Szprosy prezentują się najbardziej okazale przy dużych przeszkleniach.

Okna ze szprosami mają wyższą cenę niż te bez nich. Płaci się za ilość oraz długość podziałów, ich materiał, liczbę połączeń z ramą okna oraz pomiędzy samymi szczeblinami.

 

Szprosy – oferta marki Drutex

Marka Drutex na bieżąco śledzi oczekiwania klientów oraz obecne trendy w stolarce okiennej. Nie mogłoby więc w jej ofercie zabraknąć okien ze szprosami. Proponowanymi rozwiązaniami są szprosy: naklejane, wewnątrzszybowe oraz konstrukcyjne.

Szczebliny konstrukcyjne stanowią część ramy okiennej. Dzielą one szybę na mniejsze tafle. Wykonuje się je z tego samego materiału, co profil ramy okiennej i najczęściej nadaje im tę samą szerokość, co rama. Zdecydowanie odradza się ich stosowanie w niewielkich przeszkleniach. Ich podstawową zaletą jest znaczne podwyższanie wytrzymałości okna. Ten rodzaj często jest stylizowany i wykorzystywany w domach o charakterze rustykalnym, klasycznym lub pałacowym. Drutex oferuje wykonanie ich w bogatej kolorystyce farb kryjących lub transparentnych.

Szprosy międzyszybowe są najbardziej funkcjonalne. Tworzone są z tworzywa sztucznego lub aluminium i umieszczane wewnątrz okna, pomiędzy szybami. W zależności od gustu klienta można je łączyć ze sobą przy pomocy nakładek, frezować lub wstawiać w formie gotowych odlewów. Często wykorzystuje się je w domach o nowoczesnych formach. Standardowymi opcjami kolorystycznymi, proponowanymi przez Drutex są: biały, złoty, srebrny, złoty dąb, ciemny dąb, mahoń, orzech, macore, winchester, RAL 8022. Dodatkowo, na specjalne zamówienie klienta można je wykonać w niestandardowych opcjach kolorystycznych.

Ostatnią propozycją marki są szprosy naklejane, inaczej nazywane wiedeńskimi. Te również mają za zadanie nawiązywać do tradycji. Charakteryzują się krawędziami wykończonymi uszczelką i występowaniem wewnątrz pakietu szybowego ramki dystansowej.

 

Wady oraz zalety okiennych szprosów

Niepodważalną i podstawową zaletą, którą należałoby wymienić w przypadku omawiania szprosów jest ich estetyka, która nadaje niezwykłego charakteru budynkom, szczególnie tym o stylu dworskim, rustykalnym, prowansalskim, góralskim lub klasycznym. Niepodważalnie szprosy, szczególnie to o budowie konstrukcyjnej, wzmacniają konstrukcję okien i podwyższają ich bezpieczeństwo.

Szczebliny są jednak dość kosztowną inwestycją. Dodatkową ich wadą jest obniżona funkcjonalność, ponieważ w niebagatelny sposób utrudniają mycie okien, powodują powstawanie na nich smug podczas deszczu oraz podwyższone osadzanie się kurzu i brudów. Ponadto pod wpływem wysokich temperatur mogą się odkształcać.

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, na pytanie, czy warto montować w oknach szprosy? Zasadniczo wszystko sprowadza się do gustu inwestorów. Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest w stanie poświęcić funkcjonalność dla podwyższenia estetyki. Na pewno należałoby przemyśleć, czy tego rodzaju rozwiązanie będzie dobrze współgrać z wyglądem zewnętrznym budynku i czy nasze okna mają odpowiednio duże wymiary, aby szprosy nie spowodowały zbyt dużych strat na oświetleniu wnętrza pomieszczeń.