Po czym poznać, że okno jest do wymiany?

Okno trzeba wymienić, gdy ma wypaczoną ramę, jest nieszczelne lub uszkodzone. To jednak nie jedyne powody. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto kupić nowe przeszklenie. 

 

Gdy okno się zużyje…

Nic nie trwa wiecznie – także okna z czasem niszczą się i zużywają, a w pewnym momencie wymagają wymiany. Jak szybko się to stanie – to zależy od jakości okna, tego, jak go używamy, jakie warunki atmosferyczne musi znosić oraz jak je zamontowano. 

Istotny jest też materiał wykonania okna. Uznaje się, że okno PCV powinno dobrze funkcjonować przez okres około 20 lat (lub dłużej), natomiast drewniane – nawet 50-60 lat (niektóre źródła donoszą, że nawet… 150 lat!). W przypadku tych drugich na ich żywotność wpływa przede wszystkim regularnie przeprowadzana konserwacja.  

Co zatem powinno być sygnałem, że z oknem nie jest dobrze i lepiej poszukać dla niego zastępstwa?

 

Przepuszcza zimno i dźwięki 

Nieszczelne okno to zmora wielu z nas. Chłód wiejący w okolicy ramy czy skrzydeł jest znakiem, że okno przepuszcza zimne powietrze, a jednocześnie sprawia, że z domu ucieka ciepło. Nie ma wtedy na co czekać, trzeba działać. Wymiana jest nieunikniona, o ile problemem nie są tylko zużyte uszczelki. 

Jeśli nic z takim oknem nie zrobimy, z pewnością zapłacimy zimą więcej za ogrzewanie. Co więcej, możemy się też spodziewać, że okno będzie przepuszczać dźwięki z ulicy – jego izolacja akustyczna będzie zaburzona. 

 

Ma uszkodzenia

Usterki powstałe w obrębie okna, które kwalifikują je do wymiany, zwykle wiążą się z próbą włamania, nieuważną zabawą dzieci, pożarem czy uderzeniem w przeszklenie gałęzi. Zawsze warto, by okno obejrzał fachowiec i orzekł, czy konstrukcję da się naprawić, czy konieczna jest całkowita jej wymiana. 

 

Wygląda nieestetycznie

Złuszczenia czy odpryski lakieru można samodzielnie zakonserwować, jednak są takie ubytki, których nie naprawimy własnoręcznie. Zażółcenia białej niegdyś ramy, wyblaknięty kolor, niemożliwe do usunięcia plamy czy zmatowienia zwykle stawiają nas przed wyborem: mieć w domu nieładnie wyglądające okno lub wymienić je na nowe. 

Remont, a przy tym zmiana stylu pomieszczenia na nowe, może też pociągać za sobą konieczność zakupu nowego przeszklenia, które będzie pasować do wnętrza.

 

Ma wypaczoną ramę 

Ostatni z powodów jest naprawdę poważny i wiąże się z opisaną już wcześniej nieszczelnością okna. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze okno ma krzywą ramę, przystawmy do niej poziomicę. Możemy uznać, że odchylenie większe niż 3 mm na płaszczyźnie długości 1 m to znak, że okno wymaga wymiany. O ile oczywiście uszkodzenie nie wymaga wymiany jedynie 1-2 elementów okna. Jeśli nie jesteśmy pewni, zapytajmy o zdanie fachowca. 

Czy wypaczenie ramy jest czymś normalnym? Tak, o ile mamy do czynienia z dość starym przeszkleniem. Jeśli okno ma tylko kilka lat, a mimo to jego rama jest krzywa, to sygnał, że zostało źle zamontowane. Jeśli zaś wypaczona rama występuje w nowym oknie, mamy do czynienia z wadą fabryczną.