Okno narożne ze słupkiem czy bez – które będzie lepszym wyborem?

Okna narożne mogą być tak skonstruowane, by miały profil narożny – słupek – lub były go pozbawione (okna narożne bez słupka). Każda z obu tych wersji przeszklenia ma swoje zalety i wady. Sprawdzamy, czym wyróżniają się okna narożne ze słupkiem i bez niego. 

 

Okno narożne – co to takiego?

Okno narożne, zwane też rogowym, to szczególny rodzaj okna panoramicznego. Umiejscawia się je w rogu budynku tak, że dwie tafle szkła spotykają się ze sobą pod wybranym kątem. 

Okna narożne montowane są najczęściej w kuchniach i salonach i pasują zarówno do domów jednorodzinnych, jak i wieżowców. Nadają bryle budynku lekkości i elegancji. Mogą mieć w zasadzie dowolne wymiary, być wykonane z PCV, drewna, aluminium lub drewna i aluminium i otwierać się na różne sposoby lub nie otwierać się wcale. 

To, co stanowi zarówno o wyglądzie, jak i funkcjonalności okien rogowych, to ich konstrukcja, a dokładnie obecność lub brak profilu narożnego. Ten nieduży element wpływa na wiele aspektów związanych z używaniem przeszklenia. 

 

Okno narożne ze słupkiem, a może bez?

Tańszą, ale wcale nie gorszą wersją okien rogowych są te ze słupkiem. Wykonuje się go ze stali lub betonu i znajduje się w miejscu łączenia szyb. Ta wersja okna narożnego jest zdecydowanie częściej wybierana przez klientów. 

Oto największe zalety okien narożnych ze słupkiem

  1. Niższa cena. Takie przeszklenie jest zwykle tańsze nawet o 30-40% od okien bez słupka. 
  2. Zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne. Okna tego rodzaju są bardziej szczelne, zapewniają lepszy komfort cieplny i ograniczają wydatki związane z ogrzewaniem domu lub mieszkania w miesiącach jesienno-zimowych. 
  3. Mogą się otwierać. Zwykle otwiera się jedno skrzydło takiego okna, ale mogą także oba. To powoduje, że okno narożne ze słupkiem może też być wyjściem na taras lub balkon. 
  4. Więcej możliwości jeśli chodzi o kąt połączenia obu szyb (nawet do 210 stopni). 

Okna narożne ze słupkiem są jednak uznawane za mniej efektowne i nowoczesne niż te, które są pozbawione słupka. Jest to jednak oczywiście wyłącznie rzecz gustu.

Przejdźmy teraz do okien narożnych bez słupka. Nazywa się je także klejonymi, ponieważ szyby połączone są w nich specjalnym klejem, a ich połączenie zazwyczaj maskuje się silikonem bądź emalią ceramiczną.

Największe zalety okien narożnych bez słupka to:

  1. Nowoczesny, elegancki design.
  2. Wpuszczanie do środka więcej światła dziennego (nic nie blokuje dostępu do światła).

Niestety, mają one też swoje wady. Zaliczamy do nich następujące:

  1. Wyższa cena niż w przypadku okien ze słupkiem.
  2. Ograniczenia związane z kątem zespolenia szyb (kąt prosty).
  3. Gorsze parametry termoizolacyjne.
  4. Brak możliwości otwierania skrzydeł okiennych. 

 

Które okna wybrać?

Osoby rozważające montaż okna narożnego w domu powinny przede wszystkim zastanowić się, czy bardziej zależy im na nowoczesnym wyglądzie przeszklenia, czy jego funkcjonalności. Pamiętajmy też, że okno narożne trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku, ponieważ jego wstawienie wymaga wzmocnienia stropu oraz odpowiedniej konstrukcji nadproża.