Okno nad blatem kuchennym – o czym trzeba pamiętać?

Kuchnia z oknem nad blatem jest optycznie większa, a przy tym jasna i nowoczesna. Nic dziwnego, że takie ustawienie przeszklenia jest często wybierane przez klientów salonów stolarki okiennej. Oto ważne informacje dotyczące zaplanowania okna nad kuchennym blatem. 

 

Okno nad blatem w kuchni – czy to dobry pomysł?

Możemy oczywiście spotkać się z różnymi opiniami, jednak Polacy często decydują się na okno umieszczone nad kuchennym blatem. W naszej szerokości geograficznej każdy promień słońca, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, jest na wagę złota, a gotowanie przy blacie oświetlonym światłem dziennym jest nie tylko wygodne i relaksujące, ale też mniej męczące dla oczu.

Takie ustawienie okna pozwala też zaoszczędzić na prądzie, ponieważ mniej będziemy korzystać ze sztucznego oświetlenia

Zamontowanie przeszklenia nad kuchennym blatem to propozycja skierowana przede wszystkim do tych osób, które wiedzą, że za oknem będą mieli przyjemny widok. Najlepiej na zieleń: przydomowy ogródek, park lub las. Patrzenie na takie naturalne otoczenie ukoi nerwy i będzie działać pozytywnie na wzrok

 

Po pierwsze: względy praktyczne 

Okno zainstalowane nad blatem kuchennym może otwierać się na różne sposoby. Najczęściej klienci salonów stolarki okiennej decydują się na opcję przeszkleń uchylno-rozwiernych. Możemy jednak zamontować w tym miejscu okno przesuwne. Jego zaletą jest to, że jego otworzenie nie wymaga przesuwania rzeczy znajdujących się akurat na blacie. 

Bywa, że nad blatem montuje się okno nieotwieralne. Takie stałe przeszklenie jest stosunkowo tańsze, jednak nie umożliwia wietrzenia, co w kuchni jest niezbędne. Dlatego na takie okno można się zdecydować, jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne przeszklenia otwieralne. 

Projektując blat pod oknem, warto mieć na względzie jego wymiary. Uważa się, że najlepiej jest, jeśli blat:

  • ma chociaż 60 cm szerokości,
  • znajduje się 13 cm poniżej linii łokci.

Trzeba też pamiętać o tym, że wystające elementy, takie jak armatura przy zlewie, mogą blokować otwieranie niektórych okien. Należy wcześniej wymierzyć ich wysokość. 

Bliskość zlewu i blatu kuchennego mogą ponadto sprawiać, że okno będzie się szybko brudzić. Warto więc zainwestować w szybę pokrytą powłoką samoczyszczącą, która ułatwi mycie tafli. Ściankę nad blatem i sam blat warto natomiast pokryć materiałem wodoodpornym. 

 

Po drugie: estetyka i aranżacja 

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie kuchennego blatu pod oknem. Na jego wygląd wpływa między innymi to, w jaki sposób połączymy go z parapetem. Może stanowić jego przedłużenie lub go wykluczać. Inną opcją jest zamontowanie blatu pod parapetem. Dzięki temu zyskamy półeczkę na rośliny w doniczkach, zioła, książki kucharskie czy przyprawy.

Projektując blat, warto wziąć pod uwagę, że okno powyżej niego zajmie nam wiele przestrzeni, którą można by w innym przypadku przeznaczyć na wiszące szafki lub półki. Z tego względu należy skrupulatnie zaplanować miejsce pod blatem. Możemy postawić na wysuwane głębokie szuflady, szafki obrotowe czy półki. Grunt, to tak zorganizować kuchnię, by podczas gotowania, krojenia i innych czynności wykonywanych przy blacie mieć wszystko w zasięgu ręki.