Okno harmonijkowe – niebanalny sposób na balkon lub taras!

Mimo wielu zalet okna harmonijkowe prowadzące na taras lub balkon są jeszcze w Polsce mało znane – dużo częściej spotkać je można w domach Amerykanów czy mieszkańców Europy Południowej. Prawdopodobnie ma na to wpływ to, że wciąż kojarzą nam się z konstrukcjami słabymi, mało solidnymi i wykonanymi z lichych materiałów. Współczesne „harmonijki” nijak się jednak mają do tych sprzed lat. Czym się charakteryzują i czy zatem warto w nie inwestować?

 

Czym są okna harmonijkowe?

Okna (czy też drzwi) harmonijkowe – zgodnie ze swoją nazwą – składają się niczym harmonijka. Mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, aluminium, PCV, a nawet wyłącznie ze szkła. Są zbudowane ze skrzydła rozwieralnego (lub uchylno-rozwieralnego) oraz dwóch lub więcej skrzydeł składających się poprzez przesunięcie w jedną stronę. 

Ważne informacje o tym rodzaju okien:

  • skrzydła przesuwne można łączyć z rozwierno-uchylnymi,
  • nie musimy otwierać całego przeszklenia, by wyjść na balkon lub taras,
  • skrzydła mogą składać się na prawo, na lewo lub w obie strony,
  • skrzydła mogą składać się do wewnątrz lub na zewnątrz w zależności od konstrukcji.

Zazwyczaj takie okno harmonijkowe tworzą od trzech do ośmiu skrzydeł, ale ciekawostką jest, że w USA, gdzie ten typ przeszklenia jest znacznie bardziej popularny, możliwe jest zamówienie znacznie większych gabarytowo „harmonijek”. Giganty składają się nawet z 16 skrzydeł i mierzą w sumie ponad 14 metrów! 

Mimo swoich sporych rozmiarów okna składane otwierają się lekko i nie wymagają użycia siły. Wystarczy je delikatnie przesunąć. 

W polskich domach takie „harmonijki” stosuje się zwykle w garderobach, kabinach prysznicowych lub szafach. Tymczasem jest to świetne rozwiązanie na taras lub balkon – okna tego typu mają bowiem wiele zalet, którymi górują nad innymi, często wybieranymi modelami przeszkleń. 

 

Zalety okien harmonijkowych

Często porównuje się je do klasycznych nowoczesnych drzwi przesuwnych – faktycznie, są do nich dość podobne. Trzeba jednak zauważyć, że ich rozsunięcie pozwala na jeszcze większe powiększenie przestrzeni bez zastosowania żadnych słupków czy progów. To duże ułatwienie na co dzień – także dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. 

Okna harmonijkowe to więc brak barier na linii salon-taras lub salon-balkon. Pozwalają na stworzenie naprawdę szerokiego połączenia pomiędzy tymi dwiema przestrzeniami. 

Kojarzenie „harmonijek” z mało solidnymi materiałami sięgające czasów PRL i wcześniejszych to już przeszłość. Współczesne okna składane są wytrzymałe i mają mocną konstrukcję, będąc przy tym estetycznymi i komfortowymi.

Co więcej, duże składane przeszklenie to także zaleta w postaci zwiększonego dostępu do światła dziennego, a także łatwej organizacji przestrzeni w pobliżu okna. Złożone okno zajmuje niewiele miejsca i to w dodatku w obrębie naroży pomieszczenia. 

 

Ile kosztują okna harmonijkowe?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na cenę składanych okien wpływają bowiem takie czynniki jak: materiał wykonania (aluminium będzie na przykład droższe niż PCV), ilość i wielkość skrzydeł, sposób otwierania, niski próg czy okucia. Musimy pamiętać, że okna harmonijkowe to w Polsce wciąż rzadkość, ich koszt nie jest więc niski. 

Szacuje się, że za okno składające się z czterech skrzydeł wykonane z aluminium z pakietem trzyszybowym trzeba będzie zapłacić nawet 40 000 zł. 

 

Czy warto kupować okna harmonijkowe?

Najczęstszymi nabywcami tego rodzaju przeszkleń w Polsce są obecnie przedstawiciele branży hotelarskiej i restauratorzy. Jednak coraz więcej zamówień pochodzi od osób prywatnych, zazwyczaj właścicieli domków wypoczynkowych. Ich celem jest zwiększenie dostępności przydomowego ogrodu, który dzięki oknom harmonijkowym staje się integralną częścią domu. 

Jeśli interesują nas rozwiązania niestandardowe i w naszym kraju jeszcze niezbyt popularne, śmiało możemy postawić na okna harmonijkowe. Ze względu na lekkość przesuwania i brak słupków oraz progu są polecane jako duże przeszklenia prowadzące na balkon lub taras, jednak z powodzeniem możemy je zastosować także jako każde inne okno w domu, na przykład w sypialni. Wówczas zyskują dodatkową zaletę – bardzo łatwo jest je umyć z obu stron. 

Okna harmonijkowe to więc niekonwencjonalna alternatywa dla drzwi przesuwnych – funkcjonalna i estetyczna opcja dla miłośników tego, co niebanalne!