Okna winchester – aranżacja wnętrz. Do czego pasują?

Okna winchester czy dąb winchester – wielu klientów zastanawia się, która wersja okien będzie lepsza. Sprawdzamy, co lepiej wybrać, czym charakteryzuje się okleina winchester i jak zaaranżować z nią przestrzeń w domu! 

 

Winchester czy okna drewniane – co wybrać?

Producenci plastikowych okien dają klientom szerokie możliwości. Okna PCV mogą występować w rozmaitych kolorach, a także okleinach imitujących różne materiały, w tym drewno. Jedną z nich jest winchester – ciepła barwa dębowego drewna o złotawym odcieniu. Od kilku lat jest jedną z chętniej wybieranych. Dzięki usłojeniu okleina taka do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. Góruje nad nim jednak w kilku kwestiach. 

Po pierwsze, okleina winchester jest tańsza niż okna drewniane. Jeśli więc marzą nam się drewniane ramy, ale chcemy zaoszczędzić pieniądze, możemy postawić na winchester. Szczególnie, że barwa ta jest uniwersalna i, jak się zaraz przekonamy, pasuje do różnych aranżacji. 

Po drugie, okna winchester charakteryzują się dużo łatwiejszym niż prawdziwe drewno utrzymaniem: łatwiej je wyczyścić i nie wymagają konserwacji w postaci przecierania specjalnym mleczkiem czy dbania o lakier. Okleina winchester ma też tę zaletę, że wykazuje sporą odporność na uszkodzenia i zarysowania, nie blaknie, a wszelki brud jest na niej słabo widoczny. 

 

Dąb winchester czy złoty dąb?

Laicy używają tych określeń wymiennie. To błąd, ponieważ barwy te różnią się nasyceniem i intensywnością koloru. Złoty dąb ma w sobie więcej pomarańczowych akcentów, dąb winchester zaś jest w swej kolorystyce bardziej stonowany, a dzięki temu ponadczasowy. Rozróżnimy go po odcieniu jasnego brązu z miodowymi refleksami, jest przy tym lekko wybielony i zszarzały. 

 

Okna winchester – do jakich aranżacji pasują?

Ze względu na ciepłą tonację okna winchester najlepiej pasują do tynków i farb utrzymanych również w ciepłych tonach. Jeśli chodzi o elewację, to okleina ta będzie pasować zarówno do bieli, jak i bardziej wyrazistych kolorów: żółtego, pomarańczowego i oliwkowego. 

Okleina winchester ma dość uniwersalny charakter, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w rozmaite style wystroju wnętrz. Z jednej strony możemy zastosować ją w domu nowoczesnym, z drugiej – sprawdzi się w rustykalnym, skandynawskim, klasycznym czy glamour. 

Przy odrobinie wprawy winchester można dopasować do różnej kolorystyki: dobrze współgra z bielą, czernią, pastelami, ale też żywymi barwami takimi jak czerwień czy zieleń. Z tymi ostatnimi może stworzyć wyjątkowy klimat vintage – na przykład w formie eleganckiego gabinetu w angielskim stylu. 

Jak dopasować drzwi, meble i podłogę do okien winchester? Warto kierować się tym, by współgrały one z profilami okiennymi na poziomie nasycenia i temperatury. Przede wszystkim sprawdzą się więc drzwi, podłoga i meble drewniane lub drewnopodobne o rudym lub miodowym pigmencie. 

Jak widać, okna winchester można zaaranżować na wiele sposobów. Jego nienasycona barwa i ciepły odcień pomogą sprawić, by dom stał się przytulny i elegancki.