Okna używane – czy warto kupić okna z demontażu?

Okna używane kuszą niską ceną, często są sprowadzane zza granicy i umożliwiają zakup markowych przeszkleń za dużo mniejsze pieniądze. Tylko czy taka inwestycja się opłaca? Czy okna z demontażu to okna zużyte? Jak kupić je mądrze, by na tym nie stracić?

 

Czym są okna używane?

Są to okna zwane inaczej oknami z demontażu. Wcześniej służyły w innym budynku, ale zdemontowano je i teraz są ponownie wystawione na sprzedaż. Skąd pochodzą? Często zza granicy, gdzie w czasie remontu lub przebudowy jakiegoś domu wymontowuje się je i na ich miejsce wstawia nowe. Wynika to często z przeplanowania danego budynku lub po prostu chęci właścicieli na zmianę stylu domu, do którego stare przeszklenia już nie pasują. 

Zwykle nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z oknami zużytymi. Firmy, które zajmują się ich sprzedażą, dbają o to, by przeszklenia były właściwie demontowane, a następnie je testują, przygotowują i odnawiają tak, by nowy właściciel otrzymał okna dobrej jakości

Okna używane nie mogą zatem mieć usterek ani zarysowań – to, w jakim będą stanie, zależy w dużej mierze od prawidłowego demontażu. Wprawdzie jest to czynność kosztowna i czasochłonna, a to tego wymagająca sporej staranności, ale opłaca się. Raz wstawione okno można bowiem wyjąć i umieścić w nowym miejscu, gdzie będzie służyć przez lata. 

 

Okna używane to tanie okna?

Tak – ich ceny są znacząco niższe niż ceny rynkowe, nawet o 70%. To spore odciążenie budżetu, szczególnie jeśli mamy w planie kupić kilka lub kilkanaście przeszkleń do domu. 

Ze względu na to, że okna z demontażu nie są nowe, przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na najnowocześniejszych rozwiązaniach, np. do piwnicy, pomieszczeń gospodarczych lub – w przypadku inwestorów – do zakładów produkcyjnych.

Będą też dobrym pomysłem, jeśli marzy nam się okno o nietypowych kształtach, na przykład owalne czy zaokrąglone u górze. Zazwyczaj ich ceny są powiem sporo wyższe, warto więc na nich zaoszczędzić, kupując używane. 

 

Okna bez gwarancji

Niestety, okna używane mają też swoje wady. Jedną z nich jest brak gwarancji, którą dostajemy standardowo na nowe przeszklenia. Okno bez gwarancji oznacza natomiast, że w razie usterek nie będziemy mogli go zareklamować i naprawić bez dodatkowych kosztów. 

Kupując okna używane musimy też wnikliwie sprawdzić, czy nie mają żadnych uszkodzeń czy zarysowań, czy ich uszczelki nie są zużyte. Dobra firma zajmująca się sprzedażą okien z demontażu powinna to sprawdzić i ewentualnie naprawić, jednak wszystko zależy od tego, na jakich sprzedawców trafimy. 

Ostatnia wada to kwestia przestarzałych technologii – okno używane powstało kilka lub kilkanaście (o ile nie więcej!) lat temu i nie będzie tak nowoczesne jak te, które produkuje się obecnie. To ważna kwestia także ze względu na wiek okien. Przykładowo okna z PCV nadają się do użycia przez około 20 lat. Kupno kilkunastoletnich okien plastikowych wydaje się więc kiepską inwestycją. 

 

Czy okna z demontażu są warte kupna?

I tak, i nie. Wszystko zależy od miejsca ich przeznaczenia, od tego, jak zostały zdemontowane, w jakim są stanie technicznym, czy zostały przetestowane przez salon sprzedaży, ile mają lat, z czego są wykonane… 

Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze i/lub kupujemy okna do pomieszczeń gospodarczych, te używane na pewno się sprawdzą. Jeśli jednak stawiamy na nowoczesność, lepiej zakupić okna zupełnie nowe.