Okna tarasowe – ceny i możliwości 

Cennik okien tarasowych jest uzależniony od wielu elementów, w tym od wielkości przeszkleń i tego, jak będą się otwierać. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania, czyli drewno, plastik lub aluminium. Oto orientacyjne ceny okien tarasowych. 

 

Ceny okien tarasowych – od czego zależą?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile kosztują okna tarasowe?”. Dlaczego? 

Przede wszystkim dlatego, że okno oknu nierówne – różni się mnóstwem elementów, w tym przede wszystkim wielkością, sposobem otwierania, materiałem wykonania, kolorem, parametrami, rodzajami szyb czy dodatkami, które do nich zamówimy (takimi jak szprosy czy rolety). Te wszystkie elementy wpływają na ostateczną cenę okna. To jednak nie wszystko! Do ceny trzeba jeszcze doliczyć chociażby montaż lub – jeśli się na nie zdecydujemy – wzmocnienia antywłamaniowe.

To, co z tej puli wybierzemy, zależy tylko od nas i w ten sposób ukształtuje się cena naszego okna tarasowego. Trzeba jednak mieć na względzie, że cenniki różnią się też w zależności od producenta, a nawet sezonu czy ewentualnych upustów czy rabatów, które możemy uzyskać przy zakupie. 

 

Ile kosztuje okno tarasowe? Sprawdź sam!

Czy to oznacza, że ceny okna tarasowego nie da się zaplanować z góry? Niekoniecznie. Z pomocą przychodzą nam przecież odpowiednie narzędzia internetowe takie jak okna-konfigurator. Dzięki niemu można, przechodząc przez kolejne etapy i wybierając interesujące nas opcje, zdecydować, jak ma wyglądać nasze okno, w co będzie wyposażone i ile ostatecznie za nie zapłacimy. 

Aby poznać końcową kwotę, warto jednak i tak skontaktować się ze sprzedawcą danego salonu stolarki okiennej. Być może zaproponuje on nam korzystne upusty lub rabaty, może też doradzić w kwestii wyboru poszczególnych elementów budujących przeszklenie. 

 

Okna tarasowe – ceny orientacyjne 

Jeśli jeszcze nie wiemy, na jakie okno ostatecznie się zdecydujemy, możemy pokusić się o wskazanie orientacyjnych widełek cenowych charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów okien tarasowych. 

Możemy ogólnie przyjąć zatem, że:

  • najtańsze są okna składające się z jednego lub dwóch skrzydeł, otwierane w sposób rozwieralno-uchylny;
  • jeśli chodzi o materiał, najmniej zapłacimy za białe okna plastikowe, więcej – za ocieplane aluminium, a najwięcej – za drewniane;
  • okna uchylno-przesuwne PSK kosztują średnio od kilku do kilkunastu tysięcy zł;
  • wybierając okna podnośno-przesuwne HST, musimy liczyć się z ceną od 8 do nawet 30-40 tys. zł (najdroższe są okna panoramiczne drewniane);
  • okna harmonijkowe, w zależności od liczby skrzydeł (tych jest zazwyczaj 3-7), kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy zł, jednak te okna najczęściej przygotowuje się na indywidualne zamówienie.

Czym się kierować przy wyborze? Na pewno nie… ceną. Najważniejsza jest jakość: okna muszą być szczelne, solidne, wytrzymałe i oczywiście spełniać nasze wymagania estetyczne. Jeśli chcemy optycznie zwiększyć przestrzeń salonu i wywołać wrażenie jego połączenia z ogrodem, warto zdecydować się na okna wielkogabarytowe. Takie panoramiczne przeszklenia na pewno będą droższe, ale to zakup na lata. Warto pamiętać, że jego cenę obniżą okna nieotwieralne, tzw. fixy. Warto przewidzieć je w konstrukcji całego okna, jeśli chcielibyśmy nieco zaoszczędzić.