Okna narożne – wyjątkowy rodzaj okien panoramicznych 

Okno narożne nie jest popularnym rozwiązaniem, stanowi jednak efektowny i niebanalny element dekoracyjny domu. Oto czym się charakteryzuje. 

 

Co to są okna narożne?

Okno narożne to przeszklenie montowane w rogu budynku i składające się z dwóch części złączonych pod wybranym kątem. Zazwyczaj jest to kąt prosty, jednak może być też (w przypadku okien narożnych ze słupkiem) 45°, 90° czy 135° aż do 210°.

Ten rodzaj okien nie tylko nadaje bryle budynku lekkości, ale też sprawia, że dom wygląda nowocześnie i efektownie. Takie przeszklenia mogą być montowane na parterze i na piętrze, pasują do różnych stylów budownictwa i optycznie powiększają pomieszczenie, w których się znajdują. 

Okna narożne mogą być wykonywane z różnych materiałów:

  • PCV,
  • aluminium,
  • drewna,
  • drewniano-aluminiowe.

Mogą otwierać się także w różny sposób:

  • rozwiernie, 
  • uchylnie,
  • uchylno-rozwiernie,
  • przesuwnie,
  • obrotowo ze słupkiem.

 

Okna narożne – o czym trzeba pamiętać?

Usytuowanie okna na rogu budynku sprawia, że jest ono poddawane działalności różnych czynników atmosferycznych, w tym szczególnie narażone jest na podmuchy wiatru. Z tego względu okna narożne powinny być przynajmniej dwuszybowe i mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m2K). Dobrze jest też wstawić w nie szyby hartowane.

Trzeba też wspomnieć o tym, że okna narożnego nie możemy wmontować ot tak w gotowy budynek. Musimy zaplanować je na etapie projektowania domu, ponieważ wymagają wzmocnienia stropu, zastosowania odpowiedniego nadproża, a także osobnej ramy żelbetonowej (w przypadku wielkoformatowych okien narożnych). 

Ogromną zaletą okien narożnych jest wpuszczanie do domu dużo naturalnego światła (nawet o 30% więcej w porównaniu do standardowych okien). To sprawia, że nie musimy zapalać sztucznego oświetlenia, mniej męczymy oczy i mniej płacimy za prąd. 

Okna narożne sprawdzą się przede wszystkim w salonie i kuchni, będą też odpowiednie do gabinetu czy sypialni. Ważne, by znajdował się za nimi przyjemny dla oka widok. 

W przypadku okien narożnych ważny jest też kierunek, na który wychodzą. Najlepiej, jeśli zaplanujemy je od południowej lub wschodniej strony budynku. 

Główną wadą okien narożnych jest ich wyższa cena (w porównaniu do zwykłych okien) oraz dłuższy czas oczekiwania na zamówienie. Ze względu na swoją konstrukcję mają ponadto obniżone parametry izolacyjne, co może negatywnie wpływać na właściwości termiczne budynku. 

Jeśli więc chcemy mieć w domu okno narożne, musimy pamiętać o jego włączenie w projektowanie budynku. Mimo wyższej ceny i gorszych parametrów okno takie stanowi istotny element dekoracyjny i sprawi, że salon czy kuchnia zyskają na przestronności i jasności.