Okna jednoskrzydłowe – praktyczne, minimalistyczne i eleganckie!

Okna jednoskrzydłowe to dobry wybór do łazienki czy garażu, jednak nadają się także do wielu innych pomieszczeń w domu. Proste i stylowe, mają naprawdę wiele zalet. Jedną z nich jest stosunkowo niska cena. 

 

Okna jednoskrzydłowe – jaką mogą mieć wielkość?

Wybór okien do domu nie jest prosty – trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Zwykle liczy się dla nas wygoda użytkowania, szczelność, solidność, wygląd, a także oczywiście cena przeszklenia. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę także to, jakich wymiarów ma być okno i do jakiego pomieszczenia będzie przeznaczone. 

W przypadku okien jednoskrzydłowych mamy do czynienia z przeszkleniem o jednym skrzydle, które otwiera się i/lub uchyla. Standardowo takie przeszklenia mierzą maksymalnie 1050 mm szerokości i wysokości, natomiast w przypadku okien balkonowych jednoskrzydłowych – do 2300 mm wysokości. 

Okna jednoskrzydłowe wyróżniają się tym, że są minimalistyczne, a przy tym eleganckie i stylowe. Pasują zarówno do budownictwa klasycznego, jak i nowoczesnego. Z powodzeniem wykorzystuje się je w kamienicach, blokach mieszkalnych oraz domach jednorodzinnych. 

Jeśli chodzi o te ostatnie, okna jednoskrzydłowe sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach funkcyjnych, np. spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu, ale także łazience. Wszystko dlatego, że są tam zwykle niewielkich rozmiarów, nie zajmują zbyt wiele miejsca, a jednak doświetlają wnętrze. Przy tym wszystkim kosztują stosunkowo niewiele. 

Podobnie jak inne rodzaje przeszkleń, także i okna o jednym skrzydle można urozmaicić dodatkami w postaci nawiewników, zaczepów antywyważeniowych, stopniowalnego uchwytu, klamki z kluczykiem czy ukrytych zawiasów. Zwykle mają kształt kwadratu lub prostokąta. 

 

Czy warto mieć w domu okno jednoskrzydłowe?

Wszystko zależy oczywiście, na czym konkretnie nam zależy i do jakiego pomieszczenia w domu będziemy szukać przeszklenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że okna jednoskrzydłowe mają sporo zalet:

  1. Są stosunkowo tańsze niż dwuskrzydłowe.
  2. energooszczędne – jednoskrzydłowa rama dobrze przewodzi ciepło, a zimne powietrze z zewnątrz mniej przenika do środka.
  3. Wyglądają prosto i elegancko, są minimalistyczne. 
  4. Mają taflę szyby, która nie jest niczym dzielona, dzięki czemu:
  • wpuszczają do domu więcej światła,
  • łatwiej się je myje,
  • nic nie zasłania widoku na zewnątrz,
  • okno optycznie powiększa przestrzeń.

Na okno jednoskrzydłowe warto się więc zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy przeszklenia raczej niedużego, najlepiej do pomieszczenia o charakterze funkcyjnym. Jeśli jednak chcemy mieć przeszklenie, którego szerokość przekracza 100 cm, lepszym wyborem będzie okno dwuskrzydłowe