Okna ekologiczne – jakie warunki muszą spełniać?​​

W 2022 roku najmodniejsze mają być okna o dużych wymiarach, stonowane w swej kolorystyce i ekologiczne. Tylko jakie wymogi musi spełnić przeszklenie, żeby można je było uznać za takie, które nie szkodzi środowisku? 

 

Ziemia niszczeje przez działalność człowieka 

Takie czynności jak segregowanie śmieci, ograniczanie zużycia plastiku czy oszczędzanie prądu i wody stały się już na świecie normą. Robimy to mając świadomość, że potrzebuje tego środowisko naturalne naszej planety – coraz bardziej zdewastowane i zaśmiecone. To my, ludzie, odpowiadamy za destrukcję Ziemi, i tylko od nas zależy, czy jej niszczenie będzie postępować. 

Dbać o ekologię można na różnych obszarach – także przy wyborze okien, chociaż na pierwszy rzut oka stolarka okienna nie kojarzy się nam z dbałością o środowisko. Tymczasem produkcja, a także parametry wybieranych przez nas przeszkleń mają na nie ogromny wpływ. Jak zatem wybrać okno ekologiczne?

 

Czy okna drewniane są ekologiczne? 

Niestety, niektóre firmy – nie tylko produkujące okna – nadużywają określenia „ekologiczny” w stosunku do swoich produktów mając nadzieję, że przyciągną w ten sposób więcej klientów. Przykładem takich działań jest reklamowanie hasłem „eko” okien drewnianych tylko ze względu na użyty do ich wytworzenia surowiec. 

Tymczasem drewno owszem, jest surowcem odnawialnym i łatwym w utylizacji, jednak w trakcie produkcji okna może być pokryte farbami i impregnatami, które szkodzą środowisku. Takie substancje mogą być bowiem wytwarzane na bazie szkodliwych rozpuszczalników i ulatniać się do atmosfery. Inną kwestią jest poza tym to, że drzewo potrzebuje wielu lat na wyrośnięcie – gdybyśmy wytwarzali okna tylko z tego surowca, szybko zniszczylibyśmy wszystkie lasy.

 

Czy okna PCV i aluminiowe mogą być eko?

Tak – wszystko zależy od ich produkcji, ale o tym za chwilę. Warto zaznaczyć, że PCV i aluminium podlega recyklingowi – można je zatem wielokrotnie przetwarzać. Wprawdzie proces produkcji aluminium wciąż wzbudza wątpliwości ekologów, to jednak jest to surowiec, który sprawia, że do wytworzenia okna zużywa się mniej materiałów, co także ma korzystny wpływ na środowisko. 

Trzeba też pamiętać, że na terenie Unii Europejskiej obowiązują restrykcyjne wymogi, które muszą spełnić okna przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Nieprawdą jest więc, że okna PCV i aluminiowe emitują jakieś szkodliwe związki – są w pełni bezpieczne dla nas i otoczenia

 

Czy produkcja okna ma znaczenie dla ekologii?

Zasadnicze! Okno jest ekologiczne, jeśli zostało wyprodukowane w sposób zrównoważony, czyli z ograniczeniem emisji spalin, zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz wody. Może się więc okazać, że okno PCV będzie bardziej eko ze względu na sposób wytworzenia niż pozornie ekologiczne okno drewniane z innej firmy. 

 

Jakie parametry ma okno ekologiczne?

Dla ekologii najważniejsza w tym zakresie jest energooszczędność okna oraz jego trwałość. Dlaczego?

Okno ekologiczne to takie, którego współczynnik przenikania ciepła jest niski: Uw wynosi mniej niż 1 W/(m2K). Wysoka termoizolacyjność przeszklenia sprawia bowiem, że oszczędzamy energię potrzebną do ogrzania domu, co przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale też na ograniczanie emitowania spalin do atmosfery. 

Trwałość okna sprawia natomiast, że przeszklenie dłużej nam służy i nie wymaga wymiany na nowszy model, co wiązałoby się z wydatkowaniem energii na utylizację lub recykling, a także produkowaniem kolejnego okna. 

Na koniec dodajmy, że oknom ekologicznym sprzyjają też inne rozwiązania eko – wiele zależy m.in. od właściwie dobranych materiałów budowlanych, które sprzyjają zatrzymywaniu ciepła w domu. Ważne są też na przykład rolety zewnętrzne, które dodatkowo pomogą zminimalizować straty cieplne.