Okna dźwiękoszczelne – na co zwracać uwagę?

Okna dźwiękoszczelne, zwane też cichymi oknami, to przeszklenia polecane przede wszystkim dla mieszkańców hałaśliwych okolic. Pozwalają wyciszyć dźwięki płynące zza okna tak, by można się było cieszyć ciszą i spokojem w domu. Jakie powinny być okna dźwiękoszczelne, by spełniały swoją funkcję? 

 

Hałas za oknem, cisza w domu – czy to możliwe?

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na to, by w domu zapewnić sobie ciszę i spokój. Bywa, że mieszkamy w hałaśliwej okolicy, mamy głośnych sąsiadów i nawet przy zamkniętych oknach słyszymy przejeżdżające pod budynkiem auta czy przelatujące w pobliżu samoloty. Jest na to rada: mieszkańcy dużych miast i wszyscy ci, którzy chcieliby stworzyć sobie w domu komfortowe warunki i dosłownie odciąć się od dźwięków z zewnątrz, mogą zainwestować w okna dźwiękoszczelne

Przeszklenia takie nazywane są też potocznie cichymi oknami. Ich zadaniem jest izolowanie wnętrza domu czy mieszkania przed hałasem dobiegającym zza okna. O tym, jak ważny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie mają dźwięki, świadczy chociażby badanie przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Wynika z niego, że ponad 40% Polaków przebywa na co dzień w otoczeniu tak głośnym, że może nawet przyczyniać się do uszkodzenia słuchu. 

Oczywiście hałas hałasowi nierówny. Czym innym będzie odgłos towarzyskiej rozmowy (około 70 dB), a czym innym odgłos młota pneumatycznego (powyżej 100 dB). Dźwięki słyszane zza zamkniętego okna są zwykle cichsze, jednak jeśli nawet zamieniają się w dobiegający z oddali szum czy huk, drażnią nasz słuch i mogą nawet powodować problemy zdrowotne. Szczególnie, jeśli jesteśmy na nie narażeni w sposób ciągły. 

 

Parametry okien dźwiękoszczelnych 

Aby zapewnić sobie ciszę w domu, warto więc zainwestować w dobre okna. Szacuje się, że abyśmy się dobrze czuli, poziom hałasu we wnętrzach nie powinien przekraczać 35 dB. Dobre wytłumienie dźwięków jest możliwe dzięki zastosowaniu okien dźwiękoszczelnych

Charakteryzują się one tym, że mają izolacyjność co najmniej 35 dB w porównaniu do izolacyjności akustycznej standardowych okien plasującej się na poziomie około 30 dB. 

O izolacyjności dźwiękowej okna informuje nas wskaźnik Rw, a także dodatkowo C i Cr:

  • C (odnosi się do wskaźnika RA1): dźwięki o średnich i wysokich częstotliwościach (lotnisko, autostrada);
  • Cr (odnosi się do wskaźnika RA2): dźwięki o niskich i średnich częstotliwościach (transport miejski, muzyka na dyskotece, kolejka osiągająca małą prędkość). 

Aby okno było dźwiękoszczelne, musi być odpowiednio skonstruowane. Na jego izolacyjność akustyczną składają się więc nie tylko szyba (chociaż jej wybór ma w tym zakresie ogromny wpływ ze względu na jej udział w powierzchni całego okna osiągający czasem nawet 90%), ale też profil i właściwy montaż. 

 

Ciche okna – czy są ci potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jakim otoczeniu znajduje się nasz dom. Jeśli w pobliżu mamy głośną ulicę, przejeżdżające tramwaje i autobusy, słyszymy przelatujące samoloty czy warkot okolicznej fabryki, to jak najbardziej warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Takie wyciszenie domu wpłynie na nasze lepsze samopoczucie, pozwoli efektywniej wypoczywać i zdrowiej spać. Jeśli jednak nie mieszkamy w pobliżu wyraźnych źródeł hałasu, wystarczą nam standardowe okna o izolacyjności na poziomie około 30 dB.