Okna do domu w stylu skandynawskim – jak powinny wyglądać?

Styl skandynawski nie musi być zimny i surowy – dzięki dbałości o detale może stwarzać w domu przytulny klimat, który sprzyja odpoczywaniu i skupieniu. Detale te w dużej mierze wiążą się z odpowiednią aranżacją i wyglądem okien. Jakie przeszklenia pasują do stylu skandynawskiego? 

 

Styl skandynawski, czyli prostota i funkcjonalność

Styl skandynawski, wywodzący się z Europy Północnej, podbił serca ludzi z wielu krajów, w tym nas, Polaków. Nie ma się co dziwić – wnętrze, które do niego nawiązuje, jest surowe, ale przytulne, a przy tym jasne, wygodne, użyteczne i minimalistyczne. Nie ma w nim miejsca na chaos – liczy się harmonia i porządek.

To sprawia, że w domu utrzymanym w stylu skandynawskim dobrze się odpoczywa i pracuje. W uporządkowanym wnętrzu łatwo się skupić, zrelaksować i uspokoić. Pomagają w tym zarówno jasne kolory (szczególnie biel, beż i odcienie szarości), jak i zastosowanie naturalnych materiałów i tkanin (m.in. drewna, kamienia, bawełny, juty czy lnu). 

Aby wnętrze nawiązujące do stylu skandynawskiego nie było nudne, często stawia się w nim na wyraziste dodatki i kontrastowe kolory. Najważniejsze jednak, by przestrzeń mieszkalna była użyteczna i jasna. W tym ostatnim znaczącą rolę odgrywają… okna. 

 

Okna pasujące do stylu skandynawskiego

W domach w stylu skandynawskim musi być jak najwięcej dostępu do światła dziennego – zapewniają je odpowiednie okna. Koniecznie powinny być duże, najlepiej wielkogabarytowe, bez żadnych szprosów. Sprawdzają się więc tutaj systemy przesuwne. Takie przeszklenia optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że domownicy mogą korzystać z dziennego światła, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. 

Jeśli chodzi o wygląd profili okiennych, to polecane są wąskie ramy, które w jak najmniejszym stopniu będą ograniczać dostęp do światła. Kolorystyka takich okien jest dość szeroka, chociaż najczęściej wymienia się barwy jasne (głównie biel), jak również drewno i okleinę drewnopodobną. Dla ożywienia neutralnego wnętrza możemy jednak wybrać kolor wiśni, dębu złotego lub oregon, jak również bardziej zdecydowane kolory: czerwień, grafit, antracyt, a nawet czerń. Wszystko zależy od tego, czy odpowiednio dopasujemy je do podłogi, ścian, mebli oraz drzwi w domu. 

Dekorowanie okien w stylu skandynawskim to temat dość szeroki. Generalnie poleca się ich niczym nie przysłaniać, można jednak postawić na jasne, długie i półprzeźroczyste firany lub drewniane żaluzje. Jeśli zdecydujemy się na firanki, powinny one być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak muślin lub bawełna. 

 

Co ustawić na parapecie, by pasowało do stylu skandynawskiego?

Przestrzeń w stylu skandynawskim powinna być minimalistyczna i najlepiej użytkowa. Parapet także może być funkcjonalny – możemy poukładać na nim poduszki, tworząc siedzisko (szczególnie, jeśli jest szeroki), poustawiać kilka książek, przygotowując w ten sposób minibiblioteczkę (byle nie za dużo, by uniknąć bałaganu!) lub też stworzyć na nim blat do przygotowywania jedzenia (w kuchni). 

Jeśli jesteśmy fanami bibelotów, również możemy poustawiać je na parapecie. Ładnie będą wyglądać pojedyncze pamiątki z wakacji, zdjęcia w drewnianych ramkach, wazony z kwiatami lub rośliny w donicach. Sprawdzą się tu także roślinne terraria, czyli mały ekosystem zamknięty w żarówce lub szklanej kuli czy las w słoiku. Styl skandynawski „uwielbia” naturę!