Okna bezramowe – nowoczesny trend, który warto znać 

Okna bezramowe to propozycja dla osób ceniących sobie rozwiązania nowoczesne, nietypowe i robiące duże wrażenie. Sprawdźmy, czym się charakteryzują i dlaczego warto wziąć je pod uwagę, jeśli planujemy budowę domu.

 

Okna bezramowe – charakterystyka 

Okna bezramowe stoją w kontrze do przeszkleń, które były popularne przed laty. Dawniej okna musiały mieć szprosy. Wynikało to z ograniczeń związanych z tworzeniem szkła – szklarze zmuszeni byli tworzyć małe jego części, które następnie ze sobą łączono. Nie mogli stworzyć jednej dużej tafli. 

Obecne metody tworzenia okien są już naprawdę zaawansowane, a wytworzenie przeszklenia o szerokości czy wysokości wielu metrów nie stanowi już żadnego problemu. Na fali popularności okien panoramicznych zachwyt wielu klientów salonów stolarki okiennej zdobywają okna bezramowe. Czym się cechują?

Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, nie mają one ram, a w zasadzie są one niewidoczne, ponieważ wpuszcza się je w mur budynku. W efekcie okno tworzy ścianę szkła sięgającą od podłogi do sufitu, a nawet mogącą obejmować dwie kondygnacje. Takie przeszklenie jest też wykorzystywane jako wyjście na taras. 

Okna bezramowe są naprawdę imponujących rozmiarów – mogą mieć dziesiątki metrów bieżących lub kwadratowych. Najczęściej montuje się je w domach jednorodzinnych lub biurowcach. To najwyższa forma minimalizmu.

 

Piękny widok, którego nic nie zasłania

Ze względu na swoją wielkość, brak ram i jakichkolwiek podziałów tafli, okna bezramowe gwarantują niezwykłe doznania wizualne. Sprawdzą się szczególnie, jeśli będą wychodzić na piękną okolicę (las, park, tereny zielone), ale także na wysokich piętrach wieżowców, skąd umożliwią podziwianie dużych obszarów miejskich bez żadnych ograniczeń. 

Optyczne powiększenie przestrzeni, doskonałe doświetlenie pomieszczenia, ograniczenie zapalania sztucznego światła – to kolejne zalety okien bezramowych. To jednak nie wszystko.

 

Okna bezramowe – czy są solidne?

Ze względu na swoją konstrukcję, okna bezramowe słyną z tego, że bardzo dobrze izolują. Możemy więc dzięki nim zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Natomiast latem nie musimy się obawiać, że będą się zbytnio nagrzewać – dzięki temu, że są od zewnątrz pokryte specjalną powłoką, chronią przed promieniowaniem. 

Użyteczność okien bezramowych na tym się nie kończy. Są one bardzo wygodne – nawet po otwarciu nie zajmują miejsca, ponieważ jedna tafla szkła wsuwa się w drugą. Nie mają przy tym progu, więc można z nich korzystać bez przeszkód.

Jeśli boimy się, że przez tak duże okno złodziej z łatwością się włamie, bez obaw. Wiele zależy oczywiście od samej szyby i piętra, na którym przeszklenie się znajduje, jednak okno bezramowe można zamknąć na klucz i podłączyć do alarmu przeciwwłamaniowego. 

 

Wady okien bezramowych

Żeby sprawiedliwości stało się zadość, warto też wspomnieć o minusach takich przeszkleń. Niestety, są one dość istotne. 

Po pierwsze jest to cena okien bezramowych. Musimy się spodziewać, że będzie kilka razy droższa niż standardowych okien. Po drugie, kwestia czyszczenia. Okna bezramowe wymagają dużo pracy przy myciu, a jeśli są nieotwieralne i znajdują się na wysokim piętrze, do ich wyczyszczenia konieczna będzie specjalna ekipa myjąca. 

Pamiętajmy jednak, że okna, a szczególnie wielkogabarytowe, to inwestycja na lata. Mimo wysokiej ceny zakup ten się opłaca i długo będzie cieszył nasze oczy.