Okna balkonowe – lepsze będą z niskim czy z wysokim progiem?

Jeśli remontujesz lub budujesz balkon lub taras, na pewno stoisz przed trudnym wyborem: jakie drzwi w tym miejscu sprawdzą się najlepiej? Okna balkonowe mogą otwierać się na różne sposoby. Mają też jeden ważny niuans: próg. Czasem jest on wysoki, czasem tylko lekko wystaje ponad poziom podłogi, a może go nie być wcale. Która opcja jest najlepsza? 

 

Zalety i wady niskiego progu w oknach balkonowych

O niskim progu mówi się, że zwiększa bezpieczeństwo domowników i ułatwia wyjście na taras czy balkon. 

Niski próg w oknach balkonowych jest też zwany rozwiązaniem bezprogowym, ponieważ często po prostu go nie ma (jest zrównany z podłogą). Czasem jest naprawdę niewielki – zgodnie z normą DIN 18030 niski próg nie może być wyższy niż 20 mm. Wówczas spełnia wymogi budownictwa bez barier.  

Opcja ta jest bowiem szczególnie wygodna dla osób starszych i niepełnosprawnych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. Brak progu to wygoda także dla rodzin z małymi dziećmi, które mogłyby się o niego potknąć.  

Niski próg może być zastosowany w oknach balkonowych przesuwnych, przesuwno-rozwieralnych lub rozwieralnych. Wykonuje się je zwykle z PCW lub aluminium. Jest to rozwiązanie nowoczesne i stylowe, daje wrażenie połączenia salonu z balkonem czy tarasem. 

Wadą okien przesuwnych bezprogowych jest ich niższa szczelność. Przez szczeliny przy podłodze może wpadać chłodne powietrze. Takie okna mają po prostu zwykle niższy współczynnik przenikania ciepła. Są one też trudniejsze w montażu właśnie przez to, że podczas prac należy skupić się szczególnie na ich szczelności. Jest to więc czynność wymagająca dużej precyzji i czasochłonna. 

Innym minusem braku lub niższego progu jest to, że przy takich oknach zanieczyszczenia (a nawet wody opadowe lub śnieg) z zewnątrz łatwiej wpadają do środka, ponieważ nic ich nie zatrzymuje. Przy wejściu na taras czy balkon może wtedy zalegać więcej brudu niż w przypadku zwykłego progu. 

Właściciele okien z niskim progiem lub bezprogowych muszą dbać o to, by zimą nie zalegał przy nich śnieg – mógłby on przymarznąć do okna i utrudnić jego otwarcie. 

Ostatnia kwestia to wyższa cena. Wybierając okna o niskim progu, musimy wiedzieć, że są one zwykle kilkaset lub tysiąc złotych droższe. 

 

Zalety i wady wysokiego progu w oknach balkonowych

Okna (drzwi) balkonowe z progiem są łatwiejsze w montażu i mniej przepuszczają zimne powietrze z dworu, a po ich otwarciu zanieczyszczenia nie dostają się tak łatwo do środka domu. 

Z drugiej strony wysoki próg wygląda staromodnie i zazwyczaj montuje się go w starym budownictwie. Właściciele nowoczesnych domów wybierają raczej niskie progi lub rezygnują z nich wcale. 

Wysokie progi są też mało wygodne – dorosły, zdrowy człowiek może przez nie przejść bez przeszkód, jednak starszym, schorowanym i niepełnosprawnym nastręczają pewnych trudności. 

 

Niski czy wysoki próg – co wybrać?

Wybór jest trudny, ponieważ zarówno niski, jak i wysoki próg mają swoje zalety i wady. Przy wyborze warto kierować się stylem naszego mieszkania lub domu i tym, co bardziej do niego pasuje. Ważne są także kwestie finansowe, ponieważ jak już wspomnieliśmy, drzwi balkonowe bez progu lub z niskim progiem są droższe od tych z wysokim.