Okna antracytowe – jakie są ich zalety i wady?

Jeśli marzą ci się do domu ciemne okna, możesz kupić okna antracytowe. Kolor ten świetnie współgra z wieloma barwami, a wewnątrz domu daje możliwość nowoczesnego aranżowania przestrzeni. Dowiedz się, czym jest antracyt i co go wyróżnia! 

 

Antracyt – okna w ciemnoszarej tonacji 

Białe i ogólnie jasne okna od lat nie są już jedynym wyborem – klienci coraz chętniej sięgają po rozwiązania mniej oczywiste, a czasem wręcz awangardowe. Ciemne ramy okienne już nikogo nie dziwią, a wśród nich jedną z najpopularniejszych barw jest antracyt. 

Ta tajemnicza nazwa wiąże się ze skałą organogeniczną będącą odmianą węgla kopalnego. Ma ona ciemnoszary odcień z połyskiem i – zwykle w wersji matowej – kolor ten jest często wybierany przy zamawianiu stolarki okiennej. Dlaczego? Nie ma się co dziwić, ponieważ antracyt ma sporo zalet. 

 

Okna antracytowe – zalety 

Zacznijmy od spraw praktycznych: antracytowe okna są po prostu bardzo funkcjonalne. Wymagają rzadkiego czyszczenia, ponieważ nie widać na nich zabrudzeń ani kurzu. Struktura takich przeszkleń sprawia, że są odporne na zarysowania. Nie płowieją, praktycznie nie blakną. Dzięki temu, że są matowe, nie pojawiają się na nich refleksy odbijających się promieni słonecznych. 

W branży budowalnej i wnętrzarskiej antracyt ma opinię trwałego i solidnego – z powodzeniem stosuje się go na powierzchniach, które są często używane i/lub narażone na działanie czynników atmosferycznych. 

Przez rzeszę klientów antracyt wybierany jest jednak nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale też wizualnych. Okna antracytowe charakteryzują się bowiem wyjątkowym kolorem, który uznawany jest za dość uniwersalny, a przy tym wygląda stylowo, elegancko, szlachetnie i wyraziście. Można łączyć go z innymi barwami na zasadzie kontrastu lub dobierać tak, by tworzył spójną kompozycję.

Aranżacje z oknami antracytowymi opierają się przede wszystkim na zasadzie minimalizmu. Wpisują się głównie w styl nowoczesny, loftowy, ale także skandynawski. Antracyt pasuje do odcieni bieli, beżu, a także szarości, jak również do bardziej wyrazistych kolorów. Można go z powodzeniem zestawiać z surową cegłą lub betonowymi ścianami. Dla równowagi pomieszczenie z oknami w takim kolorze można wypełnić dodatkami o barwie antracytu: ramkami na zdjęcia, poduszkami, wazonami czy doniczkami. Efektu dopełnią jasny dywan czy meble. 

Aranżując przestrzeń z oknami antracytowymi wewnątrz domu, warto mieć na uwadze, że przeszklenia o tym kolorze stanowią ozdobę samą w sobie. Z tego powodu często rezygnuje się przy nich z firan lub zasłon. 

 

Okna antracytowe – wady 

Tak jak w przypadku okien o innych ciemnych kolorach, antracyt ma tę wadę, że trzeba być ostrożnym podczas dekorowania wnętrza. Okna antracytowe bowiem, jeśli są nieumiejętnie zaaranżowane, dominują przestrzeń. Źle będą na przykład wyglądały na tle jasnych ścian w klasycznych wnętrzach. 

Warto też wiedzieć, że okna antracytowe występują w wersji gładkiej i w strukturze. Podczas gdy gładkie okna antracytowe są tańsze, łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej uniwersalne, za okna antracyt struktura zapłacimy więcej, ale za to otrzymamy przeszklenia imitujące aluminiowe i wyglądające dużo bardziej nowocześnie. Niestety, ma to swoją dodatkową cenę: struktura takich okien sprawia, że trudniej je wyczyścić.