Nawiewniki w oknach – czy trzeba je mieć?

 

Nawiewniki montowane w oknach są formą wentylacji domu. Ta z kolei jest obowiązkowa. Czy zatem każdy z nas powinien mieć w domu zamontowane nawiewniki? Zobacz, co mówi na ten temat polskie prawo. 

 

Nawiewniki – co to jest?

Każdy dom potrzebuje wentylacji. Warunkuje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Jednak przestrzeganie prawa nie powinno być w tym zakresie jedynym powodem, dla którego musimy dbać o przepływ powietrza w domu. Nadrzędne jest bowiem nasze zdrowie oraz kondycja budynku. 

Bez wentylacji domownicy nie będą mogli bowiem sprawnie funkcjonować. Z czasem zaczną mieć problemy z koncentracją i snem, będą ospali, chorowici, zmęczeni, zaczną się u nich różne choroby z alergiami i chorobami nowotworowymi włącznie. 

Wymiana powietrza jest także konieczna dla „zdrowia” domu, ponieważ bez niej nadmiar pary wodnej zacznie się skraplać na oknach, a na ścianach może pojawić się pleśń i grzyby. Te z kolei są bardzo niebezpieczne dla ludzi. W zawilgotniałym środowisku możemy się ponadto spodziewać nieprzyjemnego zapachu, a nawet pęcznienia mebli i innych drewnianych elementów w pomieszczeniu. 

Jednym z popularniejszych rodzajów wentylacji są nawiewniki (napowietrzaki, nawietrzaki). Są to nieduże urządzenia, przez które przepływa przefiltrowane powietrze z zewnątrz. Nawiewniki oczyszczają je m.in. z dwutlenku węgla, szkodliwych dla zdrowia toksyn i gazów. 

Nawiewniki mogą być ręcznie, czyli sterowane przez człowieka, lub automatyczne, działające niezależnie od niego. Do tego drugiego rodzaju zaliczamy nawiewniki higrosterowane (wybierane najczęściej), których praca opiera się na poziomie wilgotności powietrza w domu, a także ciśnieniowe, które działają na zasadzie różnicy ciśnienia. 

 

Czym wymagane jest posiadanie nawiewników?

Przejdźmy teraz do sedna naszego artykułu. Odpowiedź na pytanie, czy nawiewniki w polskich domach są obowiązkowe, brzmi: nie. Jednak jeśli ich nie mamy, musimy zapewnić domowi inny rodzaj wentylowania. 

Najczęściej spotykane rodzaje wentylacji to:

  • wentylacja naturalna (grawitacyjna),
  • wentylacja mechaniczna wywiewna (czyli nawiewniki),
  • wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (obowiązkowo z odzyskiem ciepła).

Najprościej jest po prostu dbać o sezonową regulację okien tak, by przepuszczały one nieco powietrza. Minusem tego rodzaju wentylacji jest jednak to, że musimy o takim regulowaniu okien pamiętać, a przy tym wpadające do domu powietrze nie jest w żaden sposób filtrowane. 

 

Przepływ powietrza w domu – wymagania 

Zgodnie z PN-83/B-03430/Az3:2000l Polskiej Normy istnieją minimalne przepływy powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Wygląda to następująco: 

  • „w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m³/h
  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m³/h
  • w łazience (z WC lub bez): 50 m³/h
  • w wydzielonym WC: 30 m³/h
  • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m³/h
  • w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m³/h
  • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m³/h”.

Warto dodać, że jeśli nie mamy w domu nawiewników, a chcielibyśmy je mieć, nic nie stoi na przeszkodzie – można zamontować je w dowolnym momencie w już istniejących oknach. Warto, by taką usługę wykonał profesjonalista. Koszt? Zazwyczaj kilkaset złotych za jedno okno.