Kuchnia z oknem narożnym – czy to dobry pomysł?

Kuchnia wyposażona w okno narożne to pomysł niebanalny, nowoczesny i stylowy. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy mieć okno narożne w kuchni? Sprawdźmy za i przeciw tego rozwiązania. 

 

Kuchnia z oknem narożnym – kiedy trzeba ją zaplanować?

Ślepa kuchnia w domu? Zapomnij. Obecnie to pomieszczenie planuje się tak, by było jasne, przestronne i wygodne. Sprzyjają temu duże okna, najlepiej panoramiczne. Jednym z nich są okna narożne, które są coraz częściej wybierane przez Polaków. 

Okno narożne w kuchni powinno jednak zostać dość wcześnie przemyślane w projekcie budynku. Wszystko dlatego, że jego montaż wymaga odpowiedniej konstrukcji nadproża i wzmocnienia stropu. Możemy więc sobie na nie pozwolić, o ile jesteśmy dopiero na etapie projektowym. 

Jak wygląda takie okno? W zasadzie jego wygląd zależy od nas, ponieważ tego rodzaju przeszklenia przygotowuje się na specjalne zamówienie. Możemy więc zdecydować, z jakiego materiału zostanie wykonane, jakie będzie mieć parametry, wielkość, kolor okucia czy uszczelki. Ważnym wyborem jest też rodzaj otwierania

Najważniejsze, by okno w kuchni dało się otworzyć – okna stałe w tym pomieszczeniu nie są polecane ze względu na to, że nie umożliwiają wietrzenia. A kuchnia jednak często się nagrzewa i paruje. Możemy więc zdecydować się na okna uchylne, rozwieralne, uchylno-rozwieralne, obrotowe ze słupkiem lub przesuwne. W kuchni szczególnie wygodne są te ostatnie, a najlepiej, jeśli mają formę uchylno-przesuwną. Sprawia ona, że jeśli chcemy otworzyć przeszklenie, nie musimy przesuwać niczego, co stoi akurat na blacie. 

 

Okno narożne w kuchni – czy warto?

Żeby zdecydować, czy chcemy mieć okno narożne w kuchni, powinniśmy przede wszystkim bliżej poznać zalety i wady tego rozwiązania. Zacznijmy od tego, że takie przeszklenie wygląda nietuzinkowo, wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni i – przede wszystkim – stanowi doskonałe źródło światła dziennego. Okno rogowe, bo tak się je też nazywa, minimalizuje konieczność zapalania sztucznego światła, co jest wygodne, praktyczne i wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd. 

Wyobraźmy też sobie, jak przyjemnie jest gotować, wyglądając jednocześnie przez duże okno i patrząc na przykład na piękny ogród, który się za nim znajduje. Ważne jest więc, by takie przeszklenie wychodziło na ładny krajobraz – lepiej nie decydować się na okno panoramiczne, jeśli będziemy przez nie patrzeć na ścianę sąsiedniego bloku… 

Poza kwestiami estetycznymi trzeba też jednak wziąć jeszcze pod uwagę inne, między innymi pieniężne. Okno narożne będzie droższe niż zwykłe. Co więcej, powinno być dobrej jakości i mieć dobre parametry izolacyjne – w innym przypadku będzie przez nie uciekać ciepło. To dodatkowo podbija jego cenę.

Okno rogowe, z racji dużej powierzchni i umieszczenia w kuchni, może się łatwo brudzić. Częste czyszczenie to kolejna sprawa, którą należy wziąć pod uwagę. Co więcej, przez duże okno owszem, wpada dużo światła, ale też słońca. Okno narożne może więc powodować nasłonecznienie kuchni – lepiej z niego zrezygnować, jeśli przeszklenie ma wychodzić na stronę południową. 

Ostatnia sprawa to konieczność wczesnego zaplanowania takiego okna – musimy umieścić go w projekcie budynku i przemyśleć, jak względem niego ustawimy meble i sprzęty kuchenne. Okno narożne zwykle umiejscawia się nad blatem lub zlewem, warto więc przemyśleć różne rozwiązania. 

Czy zatem warto zdecydować się na kuchnię z oknem narożnym? Oczywiście. Jeśli nie odstrasza nas cena, a przeszklenie będzie wychodzić na ładny widok, takie okno będzie stanowiło prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Jeśli zaś z jakiegoś powodu nie możemy zaplanować okna rogowego w kuchni, dobrym pomysłem jest umieszczenie go w jadalni lub salonie, gdzie również będzie się pięknie prezentować.