Jak wybrać okna, które przepuszczają dużo światła? 

Przepuszczalność światła szkła to istotny szczegół, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien. Określa go współczynnik przepuszczalności światła. Sprawdźmy od czego zależy ten parametr i jakie okna dobrze doświetlą wnętrze domu. 

 

Światło w domu – dlaczego jest ważne?

Jesienią i zimą, gdy mamy ograniczony dostęp do słońca, często czujemy się gorzej, jesteśmy bardziej przygnębieni i apatyczni. Nic dziwnego, ponieważ ludzki organizm potrzebuje światła dziennego nie tylko do tego, by mieć lepsze samopoczucie, ale i cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Zbyt mało światła skutkuje tym, że nasz mózg zaczyna produkować więcej melatoniny, czyli hormonu snu. Proces ten powoduje, że w nocy nie możemy efektywnie się wyspać, a w dzień jesteśmy ospali, zmęczeni i pozbawieni chęci do działania. 

Brak dostępu do odpowiedniej ilości światła słonecznego to jednak nie tylko kwestia gorszego nastroju, to także problemy natury zdrowotnej. Może bowiem powodować bóle głowy, osłabienie odporności, drażliwość, problemy z koncentracją i rozregulowanie gospodarki hormonalnej. U dzieci zaś skutkuje zaburzeniami rozwoju kości, prowadząc np. do krzywicy. 

Właściwe oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem jest więc priorytetowym zadaniem dla architekta. Oczywiście odpowiednie zasady związane z powierzchnią okien i ich stosunkiem do powierzchni podłogi określa prawo budowlane, jednak wielkość przeszkleń to nie jedyny aspekt wpływający na ilość światła wpadającego do domu. Niezwykle ważna jest także konstrukcja szyby

 

Współczynnik przepuszczalności światła – co to takiego?

Przy określaniu ile światła widzialnego wpada przez okno do środka należy się kierować przede wszystkim współczynnikiem przepuszczalności światła. Określa go norma PN-EN 14351-1+A1:2010. Współczynnik ten oznacza się symbolem Lt, czyli z angielskiego light transmission. Podaje się go w procentach. Im jest wyższy, tym oznacza to, że okno przepuszcza więcej światła. 

Współczynnik ten oznacza bowiem stosunek ilości światła słonecznego, które dociera do szyby zespolonej pod kątem 90 stopni, do ilości światła, która się przez nią przedostaje do wnętrza. Nie można go jednak mylić z współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej, który oznacza co innego.

 

Jakie okna przepuszczają dużo światła?

Jeśli chodzi o szybę okienną, to jej przepuszczalność światła zależy od kilku aspektów. Warto wymienić na przykład:

  • ilość tafli szkła w pakiecie – im więcej, tym mniejsza przepuszczalność okna,
  • grubość szyb,
  • skład surowców budujących szybę,
  • pokrycie szyby powłoką niskoemisyjną czy warstwą tlenków metali. 

To, na jakie szkło się zdecydujemy, ma ogromne znaczenie dla tego, ile światła wpadnie do wnętrza domu. Dla porównania:

  1. Zwykłe szkło (float) ma współczynnik przepuszczalności światła sięgający nawet 90%.
  2. Szkło niskoemisyjne – współczynnik przepuszczalności światła może wynieść ok. 75%;
  3. Szkło selektywne – współczynnik przepuszczalności światła na poziomie ok. 35-75%;
  4. Szkło przeciwsłoneczne absorpcyjne, czyli antisol – współczynnik przepuszczalności światła wynosi ok. 32-72%;
  5. Szkło refleksyjne – współczynnik przepuszczalności światła ok. 10-62%. 

Jednak samo okno, a dokładniej jego konstrukcja, może także „zabierać” światło. Pusta wnęka okienna to 100% przepuszczalności światła. Okno pojedyncze – 80%, a podwójne ze słupkiem – 55%. Dostęp do światła ograniczają też elementy dzielące taflę – szprosy powodują na przykład, że przepuszczalność wynosi zaledwie 45%. 

Wnioski? Przy wyborze okien, szczególnie do tych pomieszczeń, gdzie spędzamy w domu dużo czasu, kierujmy się także wartością współczynnika przepuszczalności światła. Będzie on istotny szczególnie w przypadku okien w salonie, pokoju dziecięcym, jadalni oraz kuchni.