Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne? Postępuj zgodnie z tymi 4 krokami!

Chronią przed słońcem, zabezpieczają przed hałasem z zewnątrz, dają poczucie intymności, zapewniają izolację termiczną – rolety do okien mają wiele zalet, szczególnie te zewnętrzne! Nic dziwnego, że mało który dom w dzisiejszych czasach ich nie ma. Tylko jak wybrać rolety, które będą w pełni spełniać nasze oczekiwania? Oto najważniejsze zasady, którymi warto się kierować.

 

1. Zdecyduj na etapie planowania domu

Nie każdy wie o tym, że niektóre rolety wymagają przygotowania otworów okiennych i nie będzie możliwe ich założenie w już gotowym budynku, w których ich nie uwzględniono. Weźmy to pod uwagę szczególnie, jeśli budujemy dom energooszczędny lub pasywny – rolety do zabudowy, które są do niego idealne, wymagają na przykład odpowiedniego kształtu nadproża – w nim montowana jest skrzynka rolety. Na późniejszym etapie budowy nie będziemy więc mogli się już na nią zdecydować. Dlatego jak najwcześniej zdecydujmy się na konkretny rodzaj rolet.

 

2. Poznaj możliwości

Rolety różnią się zarówno miejscem, w którym się je montuje, jak i sposobem, w jaki się to robi. Mamy do wyboru kilka ich rodzajów:

  • rolety zewnętrzne elewacyjne. Są tanie i często wybierane przez klientów. Skrzynka takich rolet znajduje się nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki.
  • Rolety zewnętrzne nadprożowe. Jej skrzynka znajduje się w nadprożu okna. By się na nie zdecydować, musimy zaplanować ich montaż odpowiednio wcześnie w domu.
  • Rolety zewnętrzne naokienne. Skrzynka montowana jest we wnęce okiennej. Lepiej jednak nie decydować się na nią przy małych oknach, ponieważ kaseta zabiera nieco światła dziennego.
  • Rolety zewnętrzne nakładane. W tym przypadku rolety chowają się w ścianie.
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe. Podobnie jak przy roletach nadprożowych musimy się na nie zdecydować jeszcze przy planowaniu budowy domu, ponieważ są zakładane w elewacji budynku.

Na etapie wyboru rodzaju rolet warto też wziąć uwagę to, jak szybko będą się brudzić – to wszak rzutuje na całą estetykę domu. Przykładowo na roletach zewnętrznych elewacyjnych będzie się dość łatwo osadzać brud z zewnątrz, a na tych naokiennych już nie.

 

3. Wybierz szczegóły: materiał, kolorystykę i sposób otwierania

Sposób wykonania rolety wiąże się głównie z materiałem konstrukcyjnym, z którego powstała. To, na co się zdecydujemy, powinno zależeć m.in. od miejsca, gdzie roleta będzie montowana – inne przeznaczone są na drzwi, inne na okna tarasowe, a inne mogą być zastosowane na zewnętrzne okna. Możemy wybierać w materiałach, z których wykonano np. pancerz rolet – najbardziej wytrzymałe są stalowe, ale mamy do wyboru także PCV, drewniane i aluminiowe.

Warto wiedzieć, że możemy także wybrać rolety antywłamaniowe, które są dodatkowo wzmocnione i stanowią dodatkowy „pancerz” dla domu, który utrudnia dostęp do jego środka złodziejom.

Kolorystyka to oczywiście rzecz gustu, jednakże dobrze dopasować ją do koloru stolarki okiennej, drzwiowej i całej fasady domu.

Jeśli zaś chodzi o sposób otwierania, to możemy wybierać pomiędzy napędem ręcznym lub automatycznym. W tym drugim przypadku rolety możemy nawet zaprogramować, by otwierały się i opuszczały o określonych porach!

 

4. Zdecyduj się na sprawdzoną markę

Postaw na firmę, która cieszy się dobrą opinią na rynku – taką jak marka Drutex. Poza dobrym jakościowo produktem ważny jest bowiem także jego montaż. Warto, by zajęli się nim prawdziwi fachowcy. Dzięki temu nasze rolety posłużą nam przez wiele lat!