Jak usunąć pleśń z okna?

Ramę, uszczelki lub silikon twojego okna pokrywa pleśń? A może grzyb pojawił się na sąsiadującym z przeszkleniem oknie? Jeśli tak, musisz działać szybko i skutecznie – pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia. Oto jak się jej pozbyć. 

 

Czym jest pleśń?

Biały, szary, zielony lub czarny nalot pojawiający się na różnych powierzchniach i nieładny, zatęchły zapach – to pleśń, a dokładniej grzyby strzępkowe. W domu najczęściej można ją znaleźć w piwnicy, łazience lub kuchni. Zwykle pokrywa meble, ściany, sufity, produkty spożywcze, miejsca styku wanny z boazerią lub kuchennego blatu ze ścianą. 

Zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu i osiadają, tworząc grzybnię. Do jej rozwoju potrzebne jest ciepło i wilgoć. Niestety, pleśń to nie tylko nieestetycznie wyglądające plamy, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. 

 

Od pleśni do nowotworów

Wdychanie wspomnianych już zarodników pleśni jest niebezpieczne. Długotrwałe narażenie na kontakt z pleśnią może skutkować następującymi problemami ze zdrowiem:

  • katarem,
  • przeziębieniem i grypą,
  • chorobami układu oddechowego,
  • bólami stawów,
  • osłabieniem odporności,
  • ciągłym zmęczeniem,
  • zapaleniem spojówek,
  • chorobami nowotworowymi.

Aby usunąć pleśń z domu, najpierw należy zrozumieć skąd się tam wzięła i jakie jest jej źródło. Wówczas walka z grzybami będzie skuteczna.

 

Co lubi pleśń?

Warunki sprzyjające dla rozwoju pleśni to brak przewiewu (zła wentylacja), ciepło lub niedogrzanie, a także nadmierna wilgotność powietrza. 

Jak można się domyślić, w powstawaniu pleśni dużą rolę odgrywają okna. Jeśli nie umożliwiają właściwej cyrkulacji powietrza, a do tego w domu panuje duża wilgotność (szczególnie ponad 60%), możemy się spodziewać sporego ryzyka pojawienia się w pomieszczeniu grzybów i roztoczy. 

Wykwity pleśni mogą też pokryć meble, ściany czy sufit przez to, że do domu dostaje się woda. Jakie są tego powody? Przede wszystkim nieszczelne okna lub dach, dziurawa rynna, nasiąkanie murów czy wady konstrukcyjne budynku. 

 

Jak wyczyścić okno z pleśni?

Pleśń na oknach pokrywa zwykle uszczelki, ramy lub ścianę tuż przy oknie. Możemy się ich pozbyć na dwa sposoby:

  1. Kupić w sklepie środek grzybobójczy i go zastosować.
  2. Skorzystać z metod domowych, np. boraksu, soli, octu lub olejku herbacianego

Ten drugi sposób jest mniej skuteczny, ale bardziej bezpieczny dla zdrowia. Warto przy tym wspomnieć, że stosowanie preparatów grzybobójczych powinien iść w parze z zastosowaniem ubrania ochronnego. Po zakończeniu pracy zaleca się nie przebywać w pomieszczeniu przez kilkanaście godzin. 

Usunięcie pleśni z okna będzie zależało także od tego, z czego jest ono wykonane. Okna plastikowe zwykle dają się stosunkowo łatwo wyczyścić. Trudniej zaś umyć z pleśni okna drewniane – przy nich może się okazać, że niezbędne będzie szlifowanie i lakierowanie ram i ościeżnic.

Jeśli zauważymy pleśń na okiennym silikonie, najlepiej jest go po prostu w całości usunąć i wymienić na nowy.

Problematyczne może też być czyszczenie zagrzybionej ściany w pobliżu okna. Zaleca się użyć do tego szczotki o sztywnym włosiu. Jeśli szorowanie nie przynosi rezultatu, najlepiej zeskrobać cały tynk.

Na końcu dodajmy, że w przypadku dużych problemów z usunięciem pleśni możemy zlecić wyczyszczenie danej powierzchni fachowcom. Użyją oni odpowiednich środków, a przy tym zlokalizują źródło powstawania grzybów, by uporać się z problemem raz na zawsze.