Jak umyć i wyregulować okna na wiosnę?

Czas na wiosenne porządki? Nie zapomnij umyć okien. Poza ich wyczyszczeniem przyda się też sprawna regulacja obejmująca sprawdzenie stanu zawiasów, uszczelek i ruchomych części okuć. Co zrobić, by działały bez zarzutu?

 

Mycie okien na wiosnę – jak to zrobić?

Zacznijmy od tego, że wiosna, podobnie jak jesień, to najlepszy czas na mycie okien. Do tej czynności bowiem potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Najlepiej, żeby było ciepło i pochmurno. Dlaczego?

Słońce, podobnie jak duży wiatr, powodują zbyt szybkie wysychanie okien. Efekt? Łatwo o nieestetyczne smugi. W dniu mycia okien nie powinno być też mrozu, gdyż powoduje on, że mokre szyby mogą pęknąć

 

Czego użyć do mycia?

W przypadku okien plastikowych i aluminiowych najlepsza będzie letnia woda z dodatkiem łagodnego płynu do czyszczenia, a do tego bawełniana szmatka lub ściereczka z mikrofibry. 

Nieco inaczej jest z oknami drewnianymi. Potrzebują one do mycia specjalnych preparatów, a do konserwacji – mleczka do powierzchni drewnianych. Takie okna warto też obejrzeć pod kątem ubytku lakieru. Jeśli jakiś znajdziemy, najlepiej od razu takie miejsce wyczyścić i zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a na końcu nałożyć lakier. W ten sposób unikniemy gnicia drewna. 

Do mycia okien odradza się natomiast używać:

  • sody – może wybielać kolorowe profile okien plastikowych;
  • środków żrących – mogą zniszczyć ramy okien;
  • drapiących szczotek, materiałów ściernych ani twardych zmywaków – szorowanie nimi okien często prowadzi do ich zniszczenia i powstania mikroporów, w które wnika brud. 

 

Konserwacja okien – kilka ważnych kwestii

Podstawowa konserwacja okien, którą należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku, obejmuje takie elementy okna jak uszczelki, zawiasy oraz ruchome części okuć. Zapewniają one oknu szczelność oraz właściwe otwieranie i zamykanie.

Na początek warto okno parę razy otworzyć i zamknąć, skupiając się na tym, czy czynność ta przebiega bez zakłóceń. Aby poprawić ich działanie, warto nasmarować zawiasy oraz okucia wazeliną techniczną, smarem silikonowym lub specjalnym olejem.

Drugim ważnym aspektem konserwacji są uszczelki. Co jakiś czas należy je wymienić, ponieważ ze względu na ich używanie i operowanie słońca z czasem parcieją i tracą elastyczność. W takiej formie nie spełniają już swojej funkcji jak należy. Do konserwacji uszczelek możemy użyć tego samego środka, który zastosowaliśmy do okuć i zawiasów: smaru, wazeliny lub po prostu specjalnego preparatu do uszczelek, który można dostać w małej buteleczce z dziubkiem. 

Wiosenne porządki to nie tylko mycie i czyszczenie. Jeśli chodzi o okna, ważna jest też dbałość o szczegóły i wnikliwa konserwacja. Ta opisana przez nas to podstawa, z którą poradzi sobie nawet laik. Przejrzenie i nasmarowanie elementów budujących okna zapewni im dłuższe życie i lepszą funkcjonalność.