Jak skutecznie zapobiegać parowaniu okien?

W okresie jesienno-zimowym wiele osób boryka się z problemem zaparowanych okien. Jego przyczyną najczęściej są: wilgotność powietrza w domu przekraczająca 60 procent oraz spora różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. O ile parowanie szyb od wewnętrznej i zewnętrznej strony nie oznacza dużych problemów, to już pojawienie się skroplonej wody między szybami, wymaga naprawy lub wymiany okna.

Parowanie okien nie zawsze wymaga interwencji. Bywają sytuacje, kiedy to zjawisko jest zupełnie naturalne. Woda skrapla się na szybach naszych domów: w łazience po gorącej kąpieli lub prysznicu, w kuchni w trakcie gotowania, w pomieszczeniach, w których prasujemy lub suszymy ubrania, a także podczas remontów np. w wyniku malowania ścian. Gdy jednak problem mokrych okien nie wiąże się z konkretnymi czynnościami i powtarza się regularnie, powinniśmy poszukać jego przyczyny i ją wyeliminować.

 

Parowanie okien od wewnątrz

Najczęściej okna w naszych domach parują od wewnątrz. Woda skrapla się wtedy po nocy w dolnej części szyby, ramy okna i jej skrzydeł oraz po bokach szyby przeważnie w postaci równego paska. Zjawisko to występuje przeważnie w okresie grzewczym w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, gdy temperatura na dworze jest dużo niższa niż w domu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nawet najcieplejsze okna z potrójnym pakietem szybowym w okresie jesienno-zimowym  oraz zimowo-wiosennym są chłodne. Wilgotne, ciepłe powietrze w kontakcie z zimną szybą po prostu się skrapla.

Zawyżony poziom wilgotności w pomieszczeniach, o którym świadczy regularnie parowanie szyb od wewnątrz, nie jest jednak dobry dla naszego zdrowia. To niestety najlepsze środowisko do rozwoju grzybów i pleśni w naszym domu – mikroorganizmów, które mogą wywoływać wiele groźnych chorób, zwłaszcza tych związanych z układem oddechowym. Parowanie szyb to także sygnał, że z wentylacją u nas w domu nie jest dobrze. Gdy powietrze nie jest regularnie wymieniane, zwiększa się stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych wirusów i bakterii.

 

Rozwiązaniem tej patowej sytuacji jest zadbanie o prawidłową wentylację w naszym domu lub mieszkaniu. Możemy to zrobić na 3 sposoby:

  1. Regularne wietrzenie pomieszczeń – o ile latem z chęcią otwieramy swoje okna, aby wpadło do mieszkania świeże powietrze, to już zimą łatwo o tym zapominamy lub po prostu nie chcemy tego robić, aby nie wychładzać pomieszczeń. Tymczasem codzienne wietrzenie domu, nawet przy minusowej temperaturze, jest konieczne. Jak to najlepiej robić? Przede wszystkim należy wyłączyć kaloryfery, by bezsensownie nie generować dodatkowych kosztów ogrzewania. Następnie otwieramy okno na kilka minut, po czym zamykamy je i ponownie uruchamiamy ogrzewanie. Wietrzenie należy też wykonywać, za każdym razem, gdy dojdzie do silnego zawilgocenia powietrza np. po gotowaniu czy kąpieli.
  2. Montaż nawiewników – czyli specjalnych listew, które regulują dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Na rynku dostępne są nawiewniki sterowane ręcznie oraz działające automatycznie tzw. higrosterowane (reagują na zmiany wilgotności w środku budynku) oraz ciśnieniowe (ustawiają się według różnicy ciśnień panujących wewnątrz i na zewnątrz domu). Nowością są ostatnio nawiewniki wyposażone w specjalny filtr antysmogowy, który wyłapuje groźne dla zdrowia zanieczyszczenia PM10.
  3. Wymiana okien na okna z systemem wentylacji – nowoczesne okna wyposażone są w specjalne okucia, które zapewniają mikrowentylację. Dzięki kilkumilimetrowej szczelinie świeże powietrze doprowadzane jest do domu, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Wszystko to dzieje się przy zamkniętym oknie. Dlatego jeśli rozważasz wymianę okien, warto przy ich zakupie zapytać sprzedawcę o okna z dobrym systemem wentylacji.

 

Parowanie okien od zewnątrz

Bywają też sytuacje, gdy nasze szyby parują od dworu. Dzieje się tak często na obszarach o dużej wilgotności powietrza np. w okolicach zbiorników wodnych, terenów podmokłych lub lasów oraz wtedy, gdy jest duża dobowa różnica temperatur – najczęściej na wiosnę i jesienią. Para wodna osadza się na szybie, gdyż to ona jest najzimniejszą częścią elewacji. Czy powinniśmy się tym martwić? Nie! To tylko efekt wizualny, który szybko znika, gdy temperatura powietrza się podniesie.
Co więcej – zjawisko to potwierdza fakt, że nasze okna mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła (Ug).

 

Parowanie wewnątrz okna

Parowanie okien pomiędzy szybami to zawsze zły znak. Świadczy to o tym, że pakiet szybowy stracił swoje właściwości izolacyjne. Gdy okno jest jeszcze na gwarancji, najlepiej skontaktować się ze swoim sprzedawcą lub serwisem producenta. Najczęściej w takich sytuacjach zlecana jest wymiana całego okna lub samego pakietu szybowego. Jeśli natomiast nasze okno ma więcej niż 5 lat (tyle czasu zazwyczaj trwa gwarancja na okna PVC), powinniśmy pomyśleć o zakupie nowego okna. Lepiej nie odwlekać tego w czasie, gdyż przy nieszczelnym oknie szybko wzrosną nam koszty ogrzewania.