Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Zadanie wydaje się proste: wystarczy wziąć metrówkę lub długą linijkę i zmierzyć okno wzdłuż i wszerz… ale czy na pewno? Nieodpowiedni pomiar może skutkować nie tylko złym dopasowaniem nowego okna, ale też szeregiem problemów, które będzie z czasem generować zbyt małe lub zbyt duże przeszklenie. Co więc robić? Kiedy możemy zmierzyć okno samodzielnie i jak zrobić to fachowo? 

 

Mierzenie okna – zrób to sam czy poproś specjalistów?

Chociaż pytanie „jak prawidłowo zmierzyć okno?” może się na pierwszy rzut oka wydawać dziwne, to jednak wymierzanie przeszkleń może nastręczyć niedoświadczonej osobie niemałych trudności. Trzeba wiedzieć nie tylko, jak to zrobić, ale przede wszystkim kiedy warto wykonać pomiar samodzielnie, a kiedy lepiej zwrócić się o pomoc do fachowców. Niewłaściwie zmierzone okno może bowiem przysporzyć nam wielu kłopotów. 

Samodzielny pomiar okna możemy wykonać, jeśli chcemy zamówić wycenę okna – wówczas nawet jeśli się nieco pomylimy w obliczeniach, nie wpłynie to znacząco na cenę. 

Taki wstępny wymiar okna będzie nam potrzebny na przykład do znalezienia dobrych okien online – możemy skorzystać z narzędzia konfigurator, gdzie należy wpisać interesujące nas parametry (w tym szerokość i wysokość okna) i sprawdzić wstępną wycenę. 

Możemy to też zrobić samemu, gdy chcielibyśmy na jego podstawie zamówić rolety, firany lub żaluzje – wtedy trzeba jednak wykonać pomiar zgodnie ze wskazówkami producenta. Warto wiedzieć, że przy zamówieniu tego typu dodatków możemy liczyć na bezpłatną pomoc przy pomiarze – zwykle wykonuje go wykwalifikowany przedstawiciel danej firmy, za pośrednictwem którego możemy złożyć zamówienie. 

Zdecydowanie odradzamy natomiast zamawianie okien na podstawie własnoręcznie przeprowadzanych pomiarów, szczególnie jeśli nie były one zdejmowane po postawieniu murów, tylko na podstawie zapisów z projektu domu. Kupowanie w ten sposób nowego okna do montażu może sprawić, że nowe przeszklenie będzie zbyt małe lub zbyt duże. Może to także prowadzić do tego, że okno będzie się niewłaściwie otwierać i zmykać, zostanie źle zamontowane lub będzie powodować zamakanie ścian, powstawianie grzybów i pleśni, mostków termicznych, wypaczeń… a do tego wszystkiego będzie po prostu nieestetycznie wyglądać. 

W takich sytuacjach, aby uniknąć błędnych pomiarów, najlepiej zlecić takie prace profesjonalistom. Tym bardziej, że zazwyczaj jeśli chcemy u danego producenta zamówić okna, to usługę pomiaru dostajemy w cenie. Mamy wtedy pewność, że pomiar zostanie wykonany prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi normami, a nawet, jeśli coś pójdzie nie tak… cóż, wówczas to producent bierze na siebie całą odpowiedzialność za błędy. 

 

Jak zmierzyć okno?

Najłatwiejszą sytuacją jest zmierzenie otworu okiennego pod nowe okno. Jak to zrobić? Mierzymy go w trzech punktach szerokości (na górze, na środku i na dole) oraz wysokości (z lewej strony, na środku i z prawej). Przy różnicy wymiarów należy wybrać najmniejszy. Teraz trzeba odjąć część przeznaczoną na dany materiał i ościeżnicę okna – przyjmuje się, że przy oknie w stanie surowym odejmuje się 4 cm od szerokości i 6 cm od wysokości. W efekcie wiemy już, jaki rozmiar okna jest nam potrzebny. 

Uwaga, ważne jest także narzędzie pomiaru! Odradzamy mierzenie linijką i metrem krawieckim. Najlepiej użyć do tego stabilniejszej metrówki: miarki zwijanej