Jak osłonić okna dachowe? Rolety wewnętrzne, zewnętrzne i markizy 

Okna montowane w dachu, szczególnie na poddaszach użytkowych, wymagają osłonięcia. Najlepiej sprawdzą się do tego rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Interesującą możliwością są też markizy do okien dachowych. Co wybrać?

 

Okno dachowe – czy warto je osłaniać?

Jeśli na poddaszu mamy sypialnię, gabinet czy pokój dziecięcy, być może konieczne okaże się zamontowanie w oknach dachowych jakiejś formy ochrony przed słońcem i nadmiarem światła. Szczególnie, że kąt nachylenia takich przeszkleń sprawia, że do wnętrza wpada dużo światła i promieni słonecznych. 

Niestety, ze względu na umiejscowienie do okien dachowych nie pasują rolety wewnętrzne, które stosuje się do okien tradycyjnych – tkanina zwisałaby z nich i nie przylegała do szyby. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie mechanizmu sprężynowego. Takie rolety, wykonane zazwyczaj z tkanin bawełniano-poliestrowych, można szybko zamontować.

Mamy jednak także inne możliwości, a poza roletami wewnętrznymi możemy zdecydować się też na zewnętrzne lub markizy. Co je różni?

 

Rolety wewnętrzne na okna dachowe – czy warto?

Jeśli nie chcemy wydać na rolety zbyt dużo, a jednocześnie nie zależy nam na tym, by poza osłanianiem wnętrza przed słońcem spełniały jeszcze jakieś funkcje praktyczne, możemy na okna dachowe kupić rolety wewnętrzne. Są one tańsze niż zewnętrzne, a przy tym pełnią też rolę dekoracyjną. Powinny być więc dopasowane do wystroju pomieszczenia. 

Wybór rolet wewnętrznych na okna dachowe jest naprawdę spory. Możemy wybrać te wykonane z gładkich i jednokolorowych tkanin, wzorzystych, marszczonych bądź plisowanych. Różnią się one stopniem przepuszczania światła, dzięki czemu możemy zdecydować, czy roleta ma je tylko lekko rozpraszać, czy całkowicie zasłaniać. 

Przykładowo w celu zwiększenia nieprzepuszczalności tkaniny możemy zamówić ją w wersji podgumowanej. Inną opcją jest zastosowanie magnesów, które naciągają roletę na okno i nie pozostawiają prześwitów. 

 

Rolety zewnętrzne na okna dachowe – zalety i wady 

Droższe, ale też znacznie bardziej funkcjonalne są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich przewaga tkwi przede wszystkim w tym, że poza osłoną przed słońcem chronią także okno przed niekorzystnymi dla szyby warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg, grad, deszcz i pyły. Co więcej, po ich zamknięciu mamy także gwarancję izolacji cieplnej i akustycznej. Mają różne możliwości sterowania: ręczne lub pilotem – zasilane prądem lub baterią solarną.

Wady? Poza wyższą ceną wadą rolet zewnętrznych jest konieczność ich regularnej konserwacji. Należy je czyścić przynajmniej raz na pół roku. 

 

Markizy na okna dachowe – czy to dobry pomysł?

Dodatkową opcją osłony okien dachowych są markizy, czyli zasłony przeciwsłoneczne. W upalne dni pomagają znacząco obniżyć temperaturę w domu – nawet o 6°C. Jednak jak sama ich nazwa wskazuje, chronią one przed słońcem – i tylko tyle. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie markiz i rolet wewnętrznych. Takie połączenie pozwoli łatwo kontrolować nasłonecznienie w domu.