Ile zapłacimy za regulację okien?

Cena regulacji okien zależy od konkretnej firmy lub fachowca oraz od dokładnych usług, które mają być świadczone. Sprawdź, kiedy okna wymagają regulacji i czy warto zlecić takie zadanie specjalistom. Ile kosztuje regulacja okien?

 

Po co regulować okna?

Uważa się, że najlepsza temperatura w domu to minimum 18˚C. Gdy nie jest nam zbyt zimno, czujemy się komfortowo, mamy lepszą koncentrację oraz mniej chorujemy. O wychłodzony dom w zimnych miesiącach roku nietrudno, jednak istnieje prosty sposób, by zminimalizować to ryzyko: regulacja okien. To czynność stosunkowo prosta. Co na tym zyskamy?

W miesiącach jesienno-zimowych warto wyregulować okna tak, by były bardziej szczelne i nie przepuszczały w nadmiarze zimnego powietrza. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort cieplny i zmniejszymy rachunki za ogrzewanie, ponieważ zużyjemy mniej energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. 

Kiedy okna wymagają regulacji? Po pierwsze, gdy czujemy w ich pobliżu ciąg zimnego powietrza. Po drugie, gdy się nie domykają. Po trzecie w końcu, jeśli stawiają opór podczas otwierania i zamykania. Jeśli nie zadbamy o właściwą regulację przeszkleń, z czasem pojawią się większe usterki. Może na przykład dojść do „opadania” skrzydła okiennego. 

 

Regulacja okien – samodzielna czy zlecona fachowcom?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dwa razy do roku wykonać regulację okien własnoręcznie. Chodzi o to, by docisnąć skrzydło do ramy, a dokładniej – przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek. Po takim zabiegu klamka może pracować ciężej, ale jest to normalny objaw. Jeśli natomiast przeszklenie trudno się otwiera i zamyka, być może zbyt mocno docisnęliśmy skrzydło. 

Regulację okien możemy także powierzyć fachowcom. W internecie bez problemu znajdziemy firmy oferujące tego rodzaju usługi. Mamy wówczas pewność, że praca zostanie wykonana prawidłowo i szybko. 

 

Regulacja okien – cena 

Ostateczna cena regulacji okien zależy od cennika danego specjalisty oraz od tego, co wejdzie w skład zadań, które mu powierzymy. 

Możemy na przykład, poza regulacją okien, zlecić fachowcom także wymianę uszczelek, wyczyszczenie i nasmarowanie okuć, a nawet ich naprawę lub wymianę, montaż klamek, odblokowanie zatrzaśniętego okna (również balkonowego), wymianę i wstawienie szyb czy naprawę rolet. 

Cena regulacji okna to zazwyczaj 15-30 zł za jedno skrzydło. Taką samą kwotę zapłacimy za czyszczenie i smarowanie okuć. Wymiana uszczelek zaś kosztuje zazwyczaj 9-10 zł za metr. Szacuje się, że regulacja okien w całym mieszkaniu powinna wynieść około 150-200 zł, jednak zależy to rzecz jasna od ich wielkości i ilości. 

Warto dodać, że po przyjeździe ekipy czy pojedynczego fachowca na miejsce może się okazać, że przy naszych oknach jest do zrobienia więcej niż początkowo zakładaliśmy. Trzeba być zatem przygotowanym na taką ewentualność – również pod względem ostatecznych kosztów. Każde nieprzewidziane działanie eksperta podbije bowiem cenę, a nietypowe lub złożone prace mogą być wyceniane indywidualnie. 

Regulacja okien nie jest trudna – grunt to pamiętać o jej wykonaniu, szczególnie przy starych przeszkleniach. Przeprowadzana regularnie wraz z konserwacją da nam pewność, że okna będą nam służyły lepiej i dłużej. Zminimalizujemy także tym samym ewentualne koszty związane z naprawą przeszkleń.