Ile kosztują okna drewniane?

Ceny okien drewnianych są uzależnione od ich wielkości, parametrów oraz sposobu otwierania. Wiele zależy też od rodzaju drewna, z których je wykonano. Sprawdź ile kosztują okna drewniane. 

 

Ceny okien drewnianych – co na nie wpływa?

Cena okien drewnianych zależy od wielu elementów, w tym od danego salonu stolarki okiennej, który dysponuje własnym cennikiem. Wśród czynników, które wpływają na koszt okna, można wymienić m.in. jego:

 • Wielkość,
 • kształt,
 • rodzaj drewna,
 • sposób otwierania,
 • parametry cieplne,
 • parametry akustyczne, 
 • odporność na obciążenia wiatrem,
 • mikrowentylację,
 • uszczelki,
 • okucia,
 • profile.

Do ostatecznej ceny zamówienia należy także doliczyć cenę transportu okien oraz ich montażu. 

 

Cennik okien drewnianych – ile kosztują?

W oszacowaniu dokładnej ceny okien drewnianych mogą pomóc narzędzia internetowe, np. okna konfigurator. Wybierając w nich interesujące nas opcje możemy samodzielnie „zbudować” okno, które chcielibyśmy kupić, a system podpowie nam, ile nasze zamówienie będzie kosztować u danego producenta.

Jeśli jednak chcemy poznać orientacyjną cenę okien drewnianych, podanie takiej jest trudne ze względu na to, jak wiele elementów się w niej zawiera. To, na które z nich się zdecydujemy i jak będzie zbudowane nasze okno, wpłynie na jego ostateczną cenę.

Możemy jednak pokusić się o podanie szacunkowej kwoty. Przykładowo za okno dwuskrzydłowe o wymiarach 1165×1135 mm wykonane z najpopularniejszego w Polsce drzewa sosnowego zapłacimy około 1100 zł. Trójskrzydłowe (2065×1435 mm) będzie już dwa razy droższe. 

Na cenę okna wpływa w dużej mierze m.in. rodzaj drewna, na który się zdecydujemy. Najtańsza jest wspomniana już sosna, która jest łatwo dostępna. W porównaniu do niej za dąb zapłacimy nawet drugie tyle, a za drewno meranti – 20% więcej. 

Co ważne, okno drewniane możemy pokryć okleiną. Jednostronna zwiększa koszt o 5-20%, natomiast dwustronna – o 10-40%. 

Nie zapominajmy też o tym, że okna trzeba jeszcze przewieźć. Cena za transport jest zwykle zależna od odległości i warto o nią dopytać w salonie. Ostatnimi kosztami, które będziemy musieli pokryć, jest ten związany z montażem. Zwykle wylicza się go procentowo od wartości okna (10-15%) bądź liczy po obwodzie okna (25-40 zł za metr bieżący).

 

Okna drewniane czy plastikowe?

Wybór okna to decyzja na lata – warto więc stawiać nie tylko na niską cenę, ale przede wszystkim na jakość. Pamiętajmy, że okna plastikowe, mimo że tańsze, charakteryzują się żywotnością do 30 lat, natomiast drewniane – 50 lat. 

Drewniane okna trzeba oczywiście regularnie czyścić i konserwować, jednak w zamian za taką pielęgnację otrzymujemy przeszklenia o naprawdę dużej wytrzymałości, solidne, a do tego estetyczne. W odróżnieniu od okien PCV można je przemalować czy naprawić w przypadku drobnych uszkodzeń profili. 

Jakie więc okna wybrać? Tę decyzję musimy podjąć samodzielnie, przede wszystkim bazując na tym, co nam się podoba i co pasuje do naszego domu.