Duże okna w domu – 6 sposobów na ich zasłonięcie 

 

Jeśli nie wiesz, jak zasłonić duże okna w domu, możesz skorzystać z rolet, firan lub żaluzji. Które wybrać, czym się charakteryzują i jakie są ich zalety? Przyjrzyjmy się kilku możliwościom. 

 

Duże okna – czy warto je zasłaniać?

Moda na montowanie w domu wielkogabarytowych przeszkleń trwa. Nic dziwnego, ponieważ duże okna nie dość, że pozwalają długo cieszyć się we wnętrzu światłem dziennym, to jeszcze wyglądają nowocześnie i powiększają przestrzeń. 

Gdy jednak zbliża się wieczór lub w ciągu dnia, gdy jest bardzo gorąco, a przez szybę wpadają promienie słoneczne, chcemy się trochę osłonić. Powstaje wówczas pytanie: czym zasłonić tak duże okno

Możemy wybierać spośród wielu opcji. Czym się kierować? Najlepiej swoim gustem i tym, co pasuje do wystroju wnętrza. Jeśli jednak nasze duże okno znajduje się w kuchni, warto postawić na wygodę i praktyczność. Podczas gotowania fruwające firanki mogłyby przeszkadzać, a niektóre tkaniny – zbytnio brudzić i być trudne do wyczyszczenia. Dlatego przy dużych przeszkleniach w kuchni sprawdzą się zazdroski, rolety plisowane lub żaluzje. 

 

Rolety, żaluzje i firany

A co zastosować na wielkogabarytowe okna w innych pomieszczeniach, np. salonie lub sypialni? Oto nasze propozycje. 

  1. Rolety rzymskie. Są bardzo efektowne i – w zależności od splotu i grubości nici tkaniny, z której je wykonano – mogą być transparentne i przepuszczać światło lub całkiem wyciemniać wnętrze. Aby pomieszczenie wyglądało jeszcze przytulniej, możemy rolety rzymskie powiesić w towarzystwie zasłon. 
  2. Rolety materiałowe wolnowiszące. Dzięki temu, że mogą mieć aż 4 metry szerokości, nadają się na okna wielkogabarytowe. W ich przypadku również możemy wybierać spośród wielu możliwości przepuszczania światła. Rolety takie mogą być na przykład podgumowane, co sprawia, że całkowicie zasłaniają światło, lub wykonane z półprzeźroczystych tkanin. Dzięki impregnacji nie zbiera się na nich kurz, są więc polecane dla alergików. 
  3. Rolety plisowane. Możemy zamówić je na okno o dowolnej wielkości i kształcie i zamontować w świetle szyby dzięki czemu po zsunięciu nie zajmują miejsca. Można nimi sterować sznurkiem, łańcuszkiem koralikowym lub pilotem. 
  4. Żaluzje. Do dużych okien polecane są te o szerokości listewek 25 lub 50 mm. Mogą być drewniane, bambusowe lub aluminiowe. 
  5. Firany marszczone. Marszczy się je na tzw. taśmie falowej, dzięki czemu nie zmieniają swojego ułożenia nawet przy otwartym oknie. Stanowią piękną ozdobę przeszklenia. Możemy połączyć je z pasującymi kolorystycznie roletami rzymskimi. 
  6. Panele firanowe. Można je kupić w wielu kolorach i wzorach, dopasowując do wnętrza, które dzięki takim dodatkom będzie wyglądać niebanalnie i nowocześnie. Nasza propozycja: najlepiej powiesić po 1-2 panele po bokach okna, a w środku zostawić wolną przestrzeń. 

Każdy z nas potrzebuje chwili intymności i wytchnienia. Duże okna w domu będą więc wymagały osłonięcia, które będzie wygodne, praktyczne, ale i piękne. Pamiętajmy, by w przypadku okien wychodzących na balkon lub taras nie przysłaniać żaluzjami czy roletami miejsca, gdzie znajduje się klamka. W innym przypadku utrudnimy sobie wychodzenie na zewnątrz. 

Poza możliwościami osłonięcia okna od wewnątrz mamy też do dyspozycji ochronę okna od zewnątrz. Mowa oczywiście o roletach zewnętrznych. Ich ogromną zaletą jest izolacja termiczna, jaką tworzą – latem zapobiegają nadmiernemu nasłonecznianiu wnętrza budynku, zimą zaś – pomagają oszczędzić energię cieplną. Chronią nie tylko przed słońcem, ale też wiatrem, śniegiem i deszczem. Rolety zewnętrzne izolują również akustycznie i mogą spełniać funkcję antywłamaniową.