Duże okna tarasowe – jak je zabezpieczyć przed włamaniem?

Marzy ci się w domu duże okno tarasowe? Z pewnością takie przeszklenie będzie wyglądać imponująco, jednak nie zapomnij o tym, że trzeba je uzbroić w odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Jakie mamy do wyboru? 

 

Duże okna tarasowe – zadbaj o bezpieczeństwo

Nowoczesne, wygodne, stylowe, zwiększające przestrzeń i zapewniające dużo światła dziennego – takie są duże okna przesuwne wychodzące na taras. Mogą być zbudowane w systemie PSK (uchylno-przesuwne) lub HST (unoszono-przesuwne). Często są pokaźnych rozmiarów, a więc i swoje ważą. Mimo to, dzięki zastosowaniu szyn, ich otwieranie i zamykanie jest niezwykle lekkie i nie wymaga użycia siły. 

Wymiary takich okien bywają różne – PSK mogą osiągnąć aż 160 cm szerokości, HST zaś – mieć 14 m2 powierzchni. To oznacza zastosowanie naprawdę dużych szyb

Czy takie wielkogabarytowe okna są zachętą dla złodziei? Czy łatwo się przez nie włamać do domu? Wszystko zależy od tego, czy wyposażymy je w zabezpieczenia antywłamaniowe. Do dyspozycji mamy przede wszystkim odpowiednie okucia, szyby oraz kontraktony. 

 

Postaw na okucia antywłamaniowe

Okna mają odpowiednie klasy odporności na włamanie. Jest ich w sumie 6, jednak zazwyczaj w domach jednorodzinnych stosuje się klasy RC1, RC2 (najczęściej wybierana) oraz RC3. Cechują się one tym, że są w stanie opóźnić okazjonalnych lub wręcz przypadkowych złodziei korzystających wyłącznie z siły fizycznej (RC1), prostych narzędzi takich jak śrubokręt, szczypce lub obcęgi (RC2) bądź łom (RC3). 

Szacuje się, że klasa RC1 nie ma limitu czasowego, w przypadku RC2 wynosi on 3 minuty, a RC3 – 5 minut. To czas, w którym włamywacz prawdopodobnie uszkodzi okno i wejdzie do środka. To pokazuje, że zabezpieczenia antywłamaniowe nie są gwarancją, że złodziej nie dostanie się do domu. Mogą go one jednak znacząco spowolnić. Niewprawny włamywacz może wcześniej nawet zrezygnować z próby włamania. 

 

Szyby antywłamaniowe, czyli element zaskoczenia

Szyby także są dostępne w różnych klasach – im wyższa, tym tafla bardziej wytrzymała. Do wyboru mamy więc 8 klas: P1A, P2A, P3A, P4A, P5A, P6B, P7B i P8B, z czego w domach jednorodzinnych montuje się najczęściej P3 i P4. Jaką mają moc? Porównywalną z kratą wykonaną z drutu stalowego Ø10 o oczkach do 150 mm. 

Taka antywłamaniowa szyba, chociaż droższa, wygląda jak „normalna”. Stanowi jednak zaskoczenie dla złodzieja, który zwykle nie spodziewa się tego rodzaju utrudnień. 

Warto dodać, że możemy również uzbroić szybę w folię zabezpieczającą, którą umieszcza się między dwiema warstwami szkła. Przytwierdza ona rozbite kawałki szyby w miejscu w przypadku jej rozbicia. To bezpieczna opcja także dla osób, które mieszkają z dziećmi czy zwierzętami – takie szkło nikogo nie pokaleczy. 

 

Kontraktony – alarm dla domowników

Ostatnią prostą, ale i ciekawą formą zabezpieczenia okien tarasowych są kontraktony. Te małe czujniki magnetyczne wszczynają alarm, gdy ktoś niepowołany chce otworzyć okno. 

Umieszcza się je wewnątrz okna albo poza okuciem (wtedy uchylenie lub otwarcie przeszklenia włącza alarm), albo w okuciu (w tej sytuacji już samo poruszenie klamką skończy się alarmem).