Duże okna – oto mity, które się z nimi wiążą!

Duże okna dają wrażenie powiększenia przestrzeni, pozwalają na wpuszczenie do domu dużej ilości światła dziennego, a ponadto stwarzają świetny widok na okolicę. Jednak uważa się, że stanowią gratkę dla włamywaczy, którzy mogą się przez nie łatwo dostać do środka, trudno się je myje, a do tego wpływają na ochłodzenie domu. Czy to prawda?

 

Duże okna generują dużo kłopotów?

Przeszklenia wielkoformatowe (wielkogabarytowe) to szczególny typ okien. Mogą one mieć kilka metrów długości i sięgać od podłogi do sufitu. Często stanowią wyjście na taras lub balkon i łączą salon z kuchnią lub jadalnią. Są piękne, nowoczesne i mają sporo zalet, jednak wielu klientów salonów stolarki okiennej obawia się, że powodują dużo problemów.

Trzeba jednak pamiętać, że obecnie stosowana produkcja okien sprawia, że przeszklenia są naprawdę solidne, wytrzymałe i funkcjonalne – również te o dużych wymiarach. Dlatego nie obawiajmy się zawczasu ich wad zanim nie poznamy prawdy. Oto najczęściej powtarzane mity, które można usłyszeć na temat dużych okien!

 

Mit: przez duże okna wpada do środka zimno

Nie jest to prawda. Pamiętajmy, że okna wielkoformatowe składają się nawet w 80-90% z szyb, te z kolei mają lepszy współczynnik przenikania ciepła niż materiał ram okiennych. Współczesna produkcja okien zapewnia zresztą świetne parametry i wielkość przeszklenia nie ma tu znaczenia, a raczej zastosowane technologie. Aby mieć pewność, że okno jest ciepłe, warto też zastosować w nim odpowiednie dwu- lub trzykomorowe pakiety szybowe. 

Nie jest zatem tajemnicą, że duże okna mogą chronić zimą przed wychłodzeniem domu (dzięki temu oszczędzimy na ogrzewaniu), a latem – przed nagrzaniem. Aby ochronić się przed upałem, możemy również wyposażyć okno w rolety lub żaluzje. 

 

Mit: duże okna trudno jest umyć

Przeszklenie wielkoformatowe na parterze nie powinno być trudne do umycia – wystarczy użyć drabiny. Problem może się pojawić w przypadku okien o dużych wymiarach znajdujących się na piętrze. Wtedy warto rozważyć montaż szyb samoczyszczących: promieniowanie UV rozkłada na nich zabrudzenia organiczne, dzięki czemu nie trzeba ich zbyt często myć, wystarczy na przykład zrobić to raz do roku. 

 

Mit: duże okna nie chronią od hałasów

Uważasz, że nie możesz pozwolić sobie na duże okno, ponieważ mieszkasz w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu lotniska? Nic bardziej mylnego! Przeszklenia wielkoformatowe mogą być z powodzeniem zastosowane także w takich miejscach. Jeśli chcemy, by ogradzały nas od hałasu, zadbajmy po prostu o to, by miały wysoki współczynnik Rw. Możemy także postawić na dźwiękoszczelne szyby o grubszym pakiecie szybowym.

 

Mit: duże okna oznaczają zwiększone ryzyko włamania

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Wynika on z tego, że złodzieje często włamują się do domu przez okna. Jednak w przypadku włamania są to zwykle przeszklenia nieduże – takie, które łatwo wyważyć. Ciężkie okna wielkogabarytowe są przeszkodą same w sobie, a jeśli dodatkowo wyposażymy je w pakiety antywłamaniowe i innych zabezpieczenia (szyby antywłamaniowe, grzybki antywyważeniowe, specjalne okucia, klamki z kluczykiem), będziemy mogli w zasadzie spać spokojnie. 

Reasumując, mimo wysokich cen duże okna są świetnym pomysłem do domu. Dadzą nam nieskrępowany widok na okolicę, powiększą przestrzeń i sprawią, że krócej będziemy w domu musieli korzystać ze sztucznego oświetlenia. 

Tym, którzy rozważają zakup przeszklenia o dużych wymiarach (i każdego innego), polecamy okna-konfigurator. To narzędzie, które pozwala skonfigurować wymarzone okno i poznać jego cenę bez wychodzenia z domu.