Czym są okucia okienne?

Solidność okna, jego wodoszczelność, mikrowentylacja, wytrzymałość mechaniczna czy odporność na włamania zależy w głównej mierze od okuć. To one poruszają też oknem, dzięki czemu możliwe jest jego otwieranie, zamykanie i uchylanie. Do czego jeszcze służą okucia okienne i jak je pielęgnować?

 

Okucia okienne – „niewidzialne” serce okna

Gdy kupujemy okno, zwykle najbardziej skupiamy się na tym, co jest najbardziej widoczne, czyli jego skrzydłach i ramie, ewentualnie właściwościach izolacyjnych i termicznych. Tymczasem tym, co w oknie jest niezwykle istotne i wpływa na jego funkcjonalność, są okucia. Muszą być one sprawne i dobrej jakości, by okno służyło nam przez lata i było wygodne w obsłudze.

Czym zatem są okucia okienne? To cały mechanizm okna, w którego skład wchodzi także klamka. Okucia wpływają na wiele kwestii związanych z oknem: odpowiadają za jego szczelność, ustawienie w pożądanej pozycji (otwieranie, zamykanie i uchylanie), płynne użytkowanie i to, czy okno dobrze funkcjonuje. Dodatkowo mogą ułatwiać mikrowentylację pomieszczeń, co zapobiega nadmiernej wilgoci w domu i osadzanie się na ścianach grzybów.

Okucia mogą także zabezpieczać okno przed włamaniem – okucia antywłamaniowe to bowiem dobry pomysł, gdy chcemy zminimalizować ryzyko dostania się do domu złodziei. Ich funkcja polega głównie na tym, że znacząco utrudniają wyważenie okna.

 

Jakie okucia można zamontować?

To, na jakie okucia się zdecydujemy, będzie miało wpływ na to, jak będzie można korzystać z okna. Do wyboru mamy przede wszystkim następujące opcje:

  1. Okucia obwiedniowe. Montuje się je wokół okna wewnątrz ram, przez co nazywa się je także obwodowymi. W zależności od rodzaju pozwalają okna uchylać, rozwierać lub łączą obie te funkcje. To najpopularniejszy rodzaj okuć stosowany głównie w oknach pionowych. Specjaliści radzą, by montować je w oknach, które nie przekraczają wagi 150 kg.
  2. System PSK. Polecany do dużych przeszkleń, na przykład przy tarasie. Charakteryzuje się tym, że okno najpierw się uchyla i odstawia od skrzydła, a następnie przesuwa po szynie na podłodze.
  3. System HST. Także polecane do dużych przeszkleń, szczególnie ciężkich. Dzięki temu systemowi okno można otworzyć bez użycia siły. Polega na tym, że skrzydło ruchome chowa się za stałe, co pozwala na szerokie otwarcie okna na oścież.

Konserwacja, czyli okucia na lata

Okucia okienne wymagają regularnej konserwacji, wówczas będą nam długo służyły. Warto je regularnie oliwić i smarować, a także myć – szczególnie w szczelinach, gdzie najczęściej zbiera się brud. Jeśli mamy więcej czasu i możliwości, możemy okno rozłożyć, umyć i osuszyć – przy tej czynności warto jednak dokładnie przeczytać instrukcję obsługi lub poradzić się fachowca.