Czym są okna dwukolorowe?

Mieszkasz w kamienicy o ciemnych oknach, które nie pasują do twojego mieszkania? A może chciałbyś mieć inny kolor okien z zewnątrz, a inny wewnątrz domu wolnostojącego? Nic trudnego – producenci dają możliwość wyboru okien dwukolorowych. Co to oznacza?

 

Okna dwukolorowe to więcej możliwości

Każdy, kto kiedykolwiek wybierał lub wymieniał okna na nowe wie, jak – wbrew pozorom – wiele decyzji należy podjąć, by wybrać te najlepsze dla siebie. Ważna jest nie tylko wygoda ich używania, ale także wygląd. Z jednej strony okna powinny bowiem pasować do tego, jak dom wygląda z zewnątrz, a więc do elewacji, dachu czy rynien. Z drugiej zaś muszą wpasować się w wystrój wewnątrz pomieszczeń: koloru ścian, drzwi i wyposażenia.

Niegdyś trzeba więc było iść na kompromis i zdecydować się na jeden kolor okien, które pasują na zewnątrz budynku lub w jego środku. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i dają możliwość montowania w domu okien dwukolorowych. Oznacza to, że w pomieszczeniu nasze okna mogą mieć inną barwę niż na zewnątrz. Takie okna bicolor to świetne rozwiązanie dla osób, które – przykładowo – chciałyby mieć z jednej strony okna ciemne, a z drugiej jasne lub wręcz kolorowe. Daje to duże możliwości aranżacyjne.

 

Jak to działa?

Profile nowoczesnych okien PCV są produkowane w wybarwieniu białym, szarym lub brązowym. Można je jednak pokryć okleiną w dowolnym kolorze – paleta barw zależy od konkretnego producenta. Klient może więc dowolnie wybierać i łączyć kolory tak, by dopasować je zarówno do zewnętrza domu, jak i wystroju w środku.

Jest to opcja bardzo często doceniana nie tylko przez właścicieli domów wolnostojących, ale też mieszkańców budynków należących do wspólnot mieszkaniowych lub objętych dozorem konserwatorskim, w których nie można bez odgórnej zgody ingerować w wygląd budynku. Mogą oni wówczas zamontować okna, które z zewnątrz będą wpasowywać się w konkretny styl architektoniczny, natomiast w środku będą odpowiadały ich prywatnym gustom.

Co więcej, zastosowanie okien dwukolorowych jest też wygodne ze względu na zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z pomieszczeń domu. Możemy na przykład zamówić okna, które z zewnątrz będą pasować do elewacji, natomiast w środku, w zależności od pomieszczenia, będą mieć różne kolory – inny w kuchni, salonie czy łazience. Nie ma wówczas potrzeby zamawiania identycznych okien do każdego wnętrza.

 

Jak dopasowywać kolory okien bicolor?

Wszystko zależy od naszego gustu, potrzeb i wyobraźni. Możemy postawić na modną klasykę i zakupić okna, które z zewnątrz będą ciemne (kontrastujące na przykład z elewacją w jasnym odcieniach), a od środka białe (pasujące tak naprawdę do większości stylów wnętrz).

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by oddać się dekoracyjnemu szaleństwu i wybrać okna, które od środka będą kolorowe: żółte, niebieskie czy czerwone. Trzeba je jednak umiejętnie dopasować do wystroju salonu czy kuchni. Takie odważne barwy okien można znaleźć m.in. w domach Niemców, Hiszpanów czy Holendrów.

Jeśli zaś wolimy bardziej tradycyjne style, możemy kupić okna pokryte z zewnątrz okleiną imitującą naturalne drewno.

Ile domów, tyle koncepcji. A czy ty masz już pomysł na swój dom?