Czym jest ciepły montaż okien?

Wydaje się, że kupno okien, a w tym wybór odpowiedniej stolarki, szyby i zabezpieczeń, to podstawa, by cieszyć się w domu solidnymi oknami. Tymczasem niezwykle istotny jest także ich montaż. Dlaczego? Sprawdzamy, czym jest ciepły montaż i w czym jest lepszy niż standardowy. 

 

Właściwy montaż to klucz do sukcesu

W standardowym montażu okien przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ścianą wypełnia się pianką poliuretanową. To sposób szybki i tani, jednak powoli odchodzi już do lamusa. Wszystko dlatego, że okna energooszczędne, czyli takie, które mają najlepiej izolować m.in. od zimna z zewnątrz, zamontowane „na pianę” nie spełniają swojej funkcji. A właśnie takie okna są obecnie najlepsze na rynku – mają zapewniać ciepłe wnętrza i gwarantować oszczędności, które normalnie trzeba by było wydać na ogrzewanie. 

Energooszczędne okna będą więc takie tylko z nazwy, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane. „Właściwie” oznacza w ich przypadku, że zostaną osadzone w murze w taki sposób, by uniknąć powstawania mostków termicznych odpowiadających za znaczne straty ciepła. Właśnie taką funkcję spełnia ciepły montaż. 

 

Co to jest ciepły montaż?

Nazywa się go też montażem warstwowym, ponieważ stosuje się w nim trzy warstwy izolacji:

  1. piankę izolującą termicznie i akustycznie;
  2. taśmę paroprzepuszczalną,
  3. taśmę paroizolacyjną (paroszczelną). 

Jak widać standardowa, opisana wcześniej pianka jest w takim montażu zabezpieczona dwiema taśmami. Dlaczego? Taśmy tworzą dla niej właściwe warunki – tylko bowiem sucha pianka zapewnia odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Wszystkie trzy warstwy dają razem gwarancję ochrony przed stratami ciepła. Szacuje się, że aż o 75% w porównaniu do zastosowania samej pianki! 

 

Największe zalety ciepłego montażu

Montaż warstwowy stosuje się po to, by okna spełniały swoją funkcję energooszczędną. Oznacza to, że po jego zastosowaniu będziemy mieli w domu mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie – przyjdzie nam zapłacić niższe rachunki za ogrzewanie

Druga ważna zaleta ciepłego montażu to zapobieganie powstawania w budynku wykwitów pleśni i zawilgotnienia. Montaż ten poprawia bowiem mikroklimat w domu. Jest to możliwe dzięki obu zastosowanym taśmom: 

  • taśmie paroprzepuszczalnej, która stanowi zewnętrzną warstwę – chroni ona przed przenikaniem wilgoci, wiatrem i promieniowaniem UV, a jednocześnie, zgodnie ze swoją nazwą, umożliwia odparowanie wody nagromadzonej w szczelinie;
  • taśmie paroizolacyjnej, która uszczelnia okno od wewnątrz i blokuje przenikanie wilgoci i pary wodnej z wnętrza pomieszczenia do pianki znajdującej się pomiędzy obiema taśmami.

 

Ile kosztuje ciepły montaż okien?

Decydując się na montaż warstwowy siłą rzeczy musimy liczyć się z jego wyższą ceną niż przy wykorzystaniu jedynie pianki poliuretanowej. Na koszt przedsięwzięcia wpływają bowiem m.in. wydatki związane z zakupem obu taśm. Ciepły montaż kosztuje około 40 zł za metr bieżący. Mimo wyższej ceny zdecydowanie warto go wybrać – tylko właściwy montaż okien zapewni nam bowiem ich odpowiednie funkcjonowanie.