Czy można montować okna zimą?

Za oknem śnieg, a ty rozważasz wymianę okien w domu lub mieszkaniu? A może chcesz wstawić nowe okna w dopiero co postawionym budynku? Jeśli zastanawiasz się, czy to możliwe, spieszymy z wyjaśnieniami. 

 

Montaż okien zimą – czy jest to możliwe?

Może się tak zdarzyć, że okna w domu czy bloku wymagają jak najszybszej wymiany. Bywa też, że chcemy wstawić okna do budynku w stanie surowym – w tym przypadku musimy bowiem uwzględnić kolejność prac. Najlepiej montować okna wtedy, gdy wyschnie wylewka i tynk, a przed wykonaniem ocieplenia domu. Pechowo moment ten może przypaść na miesiące zimowe. Co wtedy?

Jeśli chcielibyśmy wstawić nowe okna zimą, wiele zależy od tego, na które z nich się zdecydujemy i jaka będzie aktualna temperatura powietrza. Uważa się bowiem, że montaż można przeprowadzić, jeśli nie jest zimniej niż -10°C. Najlepiej zaś, jeśli temperatura jest dodatnia lub tylko lekko poniżej zera. Dlaczego? 

Wtedy mamy pewność, że nic się nie stanie ramom okiennym. Druga kwestia to stosowana przy montażu pianka poliuretanowa – większość modeli może być stosowana tylko w określonych, zwykle dodatnich temperaturach. 

Trzeba też zaznaczyć, że jeśli montaż dotyczy okien wstawianych w surowy budynek, musimy także przestrzegać zaleceń producenta. Najlepiej zajrzeć do karty gwarancyjnej i przeczytać, jakie warunki użytkowania trzeba zachować przy tym konkretnym modelu okien – powinno się tam znaleźć zalecenie dotyczące np. temperatury oraz wilgotności

 

Które okna można montować zimą, a których nie?

Jeśli chodzi o wybór okien, to zarówno najczęściej wybierane PCV, jak i aluminiowe, są odporne na wilgoć i niską temperaturę i wykwalifikowana ekipa nie będzie miała większych trudności z ich zamontowaniem w okresie od grudnia do końca marca.

Jedyny wyjątek to okna drewniane – te mogłyby wchłonąć wodę, gdyż nie wykazują takiej odporności na wilgoć, co z kolei mogłoby doprowadzić do wypaczenia ramy okiennej. Efekt? Okna do wymiany i wyrzucone pieniądze w błoto. Z tym typem okien warto więc poczekać do wiosny!

Wymieniasz okna zimą? Uważaj!

Warto dodać, że montaż zimą jest obarczony pewnymi restrykcjami. Główną z nich jest wspomniana już temperatura. W dniu wstawiania okien nie powinno być zbyt zimno – najlepiej, jeśli temperatura jest dodatnia lub minimalnie ujemna. Większe mrozy mogą bowiem sprawić, że najpopularniejsze okna – czyli PCV – będą bardziej kruche, przez co mogą ulec zniszczeniu w trakcie transportu lub montażu

Jeśli więc wybierzemy odpowiedni moment i zamówimy ekipę, montaż nie powinien nastręczyć fachowcom żadnych problemów, a prace potrwają prawdopodobnie kilka godzin.