Brązowe okna – jaki kolor dachu do nich pasuje?

Przy budowie domu istotne są nie tylko parametry okien, ale też ich kolorystyka i odpowiednie dopasowanie do innych elementów budynku, przede wszystkim do odcienia elewacji i dachu. Do jakiego dachu pasują więc brązowe okna? Możliwości jest wiele. Oto co warto wziąć pod uwagę. 

 

Okna i dach – jak je dopasować kolorystycznie?

Budujesz dom? Jednym z podstawowych zadań stojących przed Tobą jest zaplanowanie jego wyglądu z zewnątrz. Składa się na to wiele elementów, jednak to, co szczególnie rzuca się w oczy, to dach oraz okna. Aby ze sobą współgrały, powinny być odpowiednio dobrane kolorystycznie. 

Brązowe okna to jeden z najczęściej wybieranych barw przeszkleń. Są uniwersalne, mają rozmaite odcienie i łatwo dopasować je do innych kolorów. Ponadto kojarzą się z naturą i elegancją. 

Oczywiście okna brązowe nie muszą być drewniane. Możemy zakupić tańsze plastikowe i pomalować je lub pokryć drewnopodobną okleiną. Inną możliwością jest kupno okien aluminiowych pokrytych wybranym lakierem. 

Brąz brązowi nierówny – odcieni tego koloru jest naprawdę mnóstwo. Jasne, ciemne, zimne, ciepłe, sosnowe, dębowe, mahoniowe… Każdy będzie wyglądać inaczej i do czego innego pasować. 

Dopasowanie koloru dachu i okien powinno więc opierać się na odpowiednim zestawieniu barw, ale też rzecz jasna efekt finalny musi odpowiadać naszym gustom. Przy wyborze warto też wziąć uwagę otoczenie, które znajduje się w sąsiedztwie domu. Przyjmuje się bowiem, że budynek, który okala zieleń – drzewa, krzewy – będzie się szczególnie dobrze prezentować w kolorach naturalnych. Należą do nich, poza brązem, także delikatna żółć, jasna zieleń, beż, a nawet szarość wpadająca w błękit. Mocniejsze kolory sprawdzą się natomiast bardziej w zabudowanej okolicy. 

 

Brązowe okna – jaki dach będzie do nich dobry?

W zależności od odcienia ram okiennych, pasować będzie do nich nieco inny kolor dachu. Podstawą jest zestawienie brązu z brązem. Mogą mieć one ten sam odcień. Takie połączenie daje efekt domu tradycyjnego. Pasuje do niego na przykład żółtawa elewacja. 

W sytuacji, gdy okna są ciemnobrązowe, dach może mieć odcień podobny lub zawierać w sobie domieszkę czerwieni. Jeśli natomiast okna mają odcień złotawego brązu, polecany jest do nich na przykład dach w ciemnym odcieniu brązu. 

Jednak dach nie musi być brązowy, by dobrze komponował się z brązowymi oknami. Inne pasujące do nich kolory dachów to: zieleń, czerń, szarość, a także czerwień lub odcień ciemnowiśniowy. 

Na końcu dodajmy, że przy projektowaniu wyglądu domu mamy naprawdę ogromne możliwości. Nie musimy trzymać się sztywno ogólnie przyjętych standardów. Bywa, że pragniemy wyróżnić jakąś część domu, na przykład ramy okienne i drzwi. Wówczas możemy pomalować je jaśniejszym kolorem niż odcień elewacji.