5 najczęstszych błędów przy montażu okien

Zakup stolarki okiennej to duże obciążenie dla budżetu domowego, dlatego bardzo ważne jest dopilnowanie, aby została prawidłowo zamontowana. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy podczas montażu okien i co zrobić, by do nich nie dochodziło.  

Decydując się na zakup okien, warto dokonać go w renomowanym salonie sprzedaży lub wiarygodnym sklepie internetowym, które dysponują jednocześnie ekipą profesjonalnych montażystów. Dzięki temu sami zajmiemy się tylko wyborem modelu okien, a ich montaż z czystym sumieniem będziemy mogli oddać w ręce doświadczonych fachowców. 

Gdy jednak zdecydujemy się na zakup okien bez montażu, zalecamy by, sprawdzać, jak wybrana przez nas ekipa realizuje to zadanie. Czy nie popełnia jakiś ważnych błędów, które będą później trudne bądź niemożliwe do usunięcia? Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

 

Błąd 1. – Źle zaplanowany montaż

Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy kierownik budowy nalega, abyśmy zamontowali okna w nowo powstającym budynku jeszcze zanim zakończone zostaną mokre prace w środku – wylewki i tynki. To błąd! Okna (a zwłaszcza te drewniane) powinny być wprawione po zakończeniu tych prac i przed ociepleniem budynku z zewnątrz. 

 

Błąd 2. – Błędnie dobrany wymiar okna

Drugim błędem, który powiela się na placach budowy, jest montowanie okien zbyt małych lub zbyt dużych w stosunku do ościeży (wewnętrzna strona otworu okiennego). Montaż okna w zbyt małym otworze powoduje późniejsze deformowanie się ram w wyniku naprężeń, do których dochodzi przy zmianach temperatury. Z kolei okno zbyt małe trudno będzie uszczelnić, przez co mogą pojawić się tzw. mostki termiczne. Prawidłowe okna powinny być węższe od ościeży o około 2-3 cm i niższe o 4,4-5 cm. Co ważne – przed wykonaniem pomiarów otworu okiennego, powinniśmy oczyścić go z zabrudzeń i zalegającej zaprawy, aby wymiary nie wyszły przekłamane. 

 

Błąd 3. – Źle przygotowany otwór okienny

Nie każda ekipa montażowa zadba o prawidłowe przygotowanie ościeży przed osadzeniem okien. Tymczasem często zwłaszcza po demontażu starych okien mury wymagają uzupełniania. Niekiedy zalegają też w tych miejscach różne nieczystości: pozostałości po starych oknach, pył, kurz, zaschnięta zaprawa, gruz. Przed montażem okna otwór powinien być dokładnie oczyszczony, a jego powierzchnia wyrównana i zagruntowana. W ten sposób zapewnimy najlepszą przyczepność materiałom izolacyjnym, ograniczając przy tym ryzyko powstawania nieszczelności. 

 

Błąd 4. – Niewłaściwe zamocowanie okna

Mamy tu na myśli montaż bez użycia listew podparapetowych. Są one konieczne do prawidłowego zamocowania parapetów, tak by w przyszłości nie dochodziło do nieszczelności i przenikania wody. Zły montaż polega również na niewłaściwym stosowaniu kotew (paski blachy przykręcane dwoma śrubami) lub dybli (duże śruby, które przechodzą przez ościeżnicę), których używa się do mocowania okna. Punkty mocowania powinny być rozłożone w odpowiednich odległościach – nie może być ich zbyt mało, ani zbyt dużo. Przyjęło się, że w przypadku okien PVC prawidłowy odstęp między nimi powinien wynosić 70 cm. 

 

Błąd 5. – Nadużywanie pianki montażowej

Częstym nadużyciem jest także stosowanie tylko pianki montażowej do uszczelnienia okna. Tymczasem prawidłowy montaż powinien być trójwarstwowy i składać się z pianki montażowej oraz izolacji paroszczelnej od wewnętrznej strony okna oraz izolacji paroprzepuszczalnej od zewnętrznej. W tym celu stosowane są dodatkowe taśmy i folie.