Jakie typy okien wyróżniamy ze względu na ich konstrukcję?

Wydaje się, że niewiele rzeczy jest prostszych niż okno – w końcu każde składa się z jakiegoś profilu i szyby. Tymczasem typów okien na rynku jest naprawdę wiele, każdy ma unikatową budowę i charakteryzuje się innymi parametrami. Są takie, których współcześnie już się nie montuje (chyba że w budynkach stylizowanych na historyczne) i takie, które są obecnie bardzo popularne. Oto one! 

 

Okna jednoramowe

Są to okna obecnie najczęściej spotykane. Wykonuje się je z ramy i pojedynczych skrzydeł okiennych zbudowanych z trzech warstw drewna, które są ze sobą sklejone, bądź też z PCV lub aluminium. Mają dobre parametry cieplne m.in. ze względu na zastosowanie w nich szyb zespolonych jedno- lub wielokomorowych (szyby takie są połączone uszczelką). Skrzydła w oknach jednoramowych otwierają się do wewnątrz budynku. 

 

Okna krosnowe

Mają pojedyncze skrzydło, które montuje się w pojedynczej ramie, czyli krośnie. Skrzydła okienne otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, choć bardzo często ten typ okien występuje jako okna stałe, nieotwieralne. Spotkamy je głównie w budownictwie zabytkowym – ze względu na słabą termoizolacyjność nie są obecnie wybierane przez klientów.

 

Okna zespolone

Występują też pod nazwą okna szwedzkie. W Polsce stosuje się je od lat 60. XX wieku. Ich skrzydła obracają się o 180°, co ułatwia ich czyszczenie. Otwierają się do zewnątrz domu. Obecnie spotkać je można głównie w małych, drewnianych domach oraz w starym budownictwie. 

 

Okna ościeżnicowe

Zwane są też polskimi. Mają ościeżnicę i podwójne skrzydła okienne, z czego jedno otwiera się do wewnątrz (można je latem zdemontować), a drugie na zewnątrz budynku. Nie cieszą się już popularnością – wykazują słabe parametry termoizolacyjne. Dawniej montowano je w budynkach wiejskich i w mieście na najniższych kondygnacjach. 

 

Okna skrzynkowe

Jest to przykład tradycyjnej stolarki okiennej. Często były to okna nieotwieralne. Mają rozdzielone podwójne skrzydła otwierane do wewnątrz pomieszczenia, a ich rama tworzy skrzynkę składającą się z krosna i ościeżnicy. Zwykle skrzydła zewnętrzne okien skrzynkowych są mniejsze niż wewnętrzne. Współcześnie w zasadzie już się ich nie montuje – możemy je znaleźć w budynkach zabytkowych lub stylizowanych na historyczne. 

 

Specjalne rodzaje okien

Omówiliśmy już standardowe opcje stolarki okiennej. Są jeszcze takie przykłady okien, które wybierane są ze względu na swoje specjalne przeznaczenie. 

Możemy wyróżnić wśród nich na przykład okna połaciowe, czyli takie, które są wbudowane w połać dachu. Zwykle otwierają się poprzez obrót dookoła swojej osi w poziomie. Gdy okno wystaje ponad dach, to lukarna – zwykle doświetla poddasze. 

Inne okna to wole oko – ten nietypowy rodzaj okna ma bardzo charakterystyczny wygląd przypominający admiralską czapkę. Często występuje w ozdobnej ramie. To owalne lub okrągłe okno o niedużych rozmiarach stosuje się zwykle tam, gdzie nie można zamontować zwykłego okna, na przykład nad drzwiami lub na poddaszach. Używano go niegdyś do dodatkowego oświetlania pomieszczeń. 

Ciekawym typem okien są też świetliki, które montuje się w poziomej płaszczyźnie. Mogą mieć kształt kopuły. Stosuje się je do pionowego doświetlenia – zazwyczaj magazynów i hal. 

Warto też wspomnieć o oknach balkonowych. Znamy je wszyscy – umożliwiają wyjście na balkon i zwykle są pokaźnych rozmiarów. Można je wykonywać z PCV, aluminium, drewna lub połączonych elementów aluminiowo-drewnianych.